Chlebek baby Jagi

Porady babci Jelonki maj 28, 2019 at 6:15 pm

576cbc62f363caba6f9f8168cbe36ee1Można go znaleźć prawie wszędzie – rośnie w parkach, na ugorach i nieużytkach, ale także w  przydomowych ogródkach. W dzieciństwie zajadaliśmy się jego małymi listkami w kształcie serca, nie wiadomo czemu nazywając je chlebkiem.

Tasznik pospolity (ang. Shepherd’s Purse) to niepozorna roślinka, który posiada wiele właściwości leczniczych i powinna znaleźć się w każdej przydomowej apteczce. Pochodzi z okolic śródziemnomorskich, ale rozprzestrzenił się na całym świecie. Z reguły ma między 20–40 cm długości i owłosioną łodygę. Jego liście przyziemne tworzą rozetę, natomiast na łodygach rosną drobne listki w kształcie serca. Ma drobne białe kwiaty, a owocami są brunatne nasiona znajdujące się w serduszkach. W każdym z regionów Polski, ma inną nazwę: pastusze tobołki, babci serek, gryczka, kaletki, czy chlebek Baby Jagi.

Najcenniejsze składniki zawarte są w zielu i korzeniu tasznika:

  • acetylocholina i cholina – rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszają tętno, pobudzają wydzielanie niektórych gruczołów, obniżają ciśnienie krwi;
  • Tyramina – pobudzającą pracę serca;
  • garbniki – mają działanie przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe;
  • Witamina K, B, C i karoten;
  • kwasy organiczne i histamina

538966412Tasznik pospolity stosowany jest przy:

- obniżonym ciśnieniu krwi

- obfitych miesiączkach

- krwotokach z macicy

- krwawieniach z nosa i dziąseł

- zapaleniu pęcherza i nerek

- żylakach

- reumatyzmie

- dnie moczanowej

- kamicy żółciowej i moczowej

- hemoroidach

- w problemach z drogami żółciowymi i wątrobą

- dzięki zawartych w nim flawonoidach działa uszczelniająco na naczynia krwionośne i przeciwzapalnie.

tasznik1Z tasznika można przygotować nalewkę, sok czy macerat. Należy jednak pamiętać, iż zdrowotne właściwości posiadają tylko zimne ekstrakty. Odwary i napary nie posiadają właściwości leczniczych.

Macerat 

Należy zalać 4 łyżki ziela tasznika (świeżego lub suchego) 1 szklanką wody i pozostawić miksturę pod przykryciem na 8 godzin. Spożywać 100-150 ml, 2-4 razy dziennie. Jest to preparat bezpieczny dla dzieci, należy im jednak podawać niższe dawki, w zależności od wagi dziecka: do 15 kg- 21-32 ml, do 25 kg – 42-54 ml, do 35 kg – 64-75 ml).

Sok z tasznika

Najprościej jest zmielić liście w maszynce do mięsa lub wyciskarce ślimakowej. Powstały sok mieszamy z wódką lub winem (pół litra soku, 200 ml alkoholu). Zażywamy w porcjach nie większych niż dwie łyżeczki, do czterech razy dziennie.

Nalewka 

200 g świeżej lub suszonej rośliny zalewamy w słoiku szklanką spirytusu lub wódki, zakręcamy i odstawiamy na 10 dni (codziennie wstrząsamy). Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i przelać do ciemnej butelki. Pijemy po 8-10 kropli w przypadku nadmiernych krwawień miesiączkowych czy krwawień z przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

ShepherdsPurse_4ozTinc_d0152930-7733-476f-81d9-83f06e56acb5Okłady z tasznika

4 garście świeżego ziela umieścić na kilka minut na sicie nad parującą wodą. Zrobić kompres w gazie, stosować na obrzmiałe, bolące piersi u karmiących matek , także przy  hemoroidach. Na trudne do zatamowania rany robić okład ze świeżego, zmielonego tasznika. By zatamować krwawienie z nosa, dziąseł – wycisnąć z rośliny sok, nasączyć tampon z waty włożyć do nosa lub przyłożyć do dziąsła.

Okres zbioru tasznika przypada w miesiącach jej kwitnienia i trwa od wiosny, aż do późnej jesieni. Ziele to można łączyć z innymi ziołami np. liśćmi pokrzywy, co wzmocni tylko jego działanie. Sklepy zielarskie posiadają produkty zawierające tasznik pospolity np. herbaty, susz lub płynne wyciągi. Jednak najskuteczniejsze działanie wykazuje świeżo zerwana roślina.  Zachęcam więc by samemu stworzyć różne rodzaju maceraty, soki czy nalewki z tej niepozornej, a jakże cennej roślinki.