Jak głosowali Polacy za granicą?

Polacy w Kanadzie Series Top News maj 29, 2019 at 12:30 pm

Głosowali w większości inaczej niż Polacy w kraju – za granicą zwyciężyła Koalicja Europejska. Zobacz, jak wyniki polskich wyborów do Parlamentu Europejskiego rozkładają się względem poszczególnych krajów na świecie. Wyniki wyborów przedstawia mapa opracowana na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej.

zz wyhniki

Liczba głosujących za granicą Polaków była w tym roku bardzo wysoka i wyniosła około 97,7 tys. Frekwencja w samej Wielkiej Brytanii osiągnęła aż 85,47 proc., a zwycięzcą okazała się Koalicja Europejska.

Koalicja Europejska

W Wielkiej Brytanii KE zdobyła prawie jedną trzecią głosów. Ponad 60 proc. poparcia KE odnotowała również w Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, Algerii, Tunezji, Nigerii, Etiopii i na Filipinach.

Ponad 40-proc. poparcie zdobyła także w większości krajów Europy wschodniej i Azji (m.in. Rosja, Chiny), a w sporej części Europy centralnej i zachodniej oraz m.in. w Australii KE zwyciężyła zdobywając mniej niż 40 proc. głosów.

Prawo i Sprawiedliwość

Na drugim biegunie znaleźli się Polacy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tradycyjnie duże poparcie odnotowała prawica – ogółem ponad 60 proc. głosów w całym USA. W samym Chicago na PiS głosowało aż 70,4 proc. wyborców.

W Kanadzie również zwyciężył PiS, zdobywając ponad 40-proc. poparcie.

PiS wygrał też na Litwie, w Korei Północnej oraz w Angoli.

Wiosna

Trzecim ugrupowaniem, które zwyciężyło w niektórych zagranicznych komisjach wyborczych, okazała się Wiosna, która zdobyła najwięcej głosów w Nowej Zelandii i na Tajwanie, a w Kolumbii podzieliła się pierwszym miejscem z Koalicją Europejską.