Samoloty polecą, pracownicy popracują

Rynek Top News czer 4, 2019 at 10:00 am

aasamolot3

Torontoński wytwórca samolotów De Havilland po zmianie właściciela nadal będzie produkował samoloty.

Longview Aviation Capital Corp. zaprezentowała de Havilland Aircraft of Canada Ltd. jako nową spółkę zależną, która będzie obsługiwać rodzinę samolotów turbośmigłowych w Downsview Plant w Toronto.

Nowy właściciel fabryki zapłacił 300 milionów dolarów za prawa produkcji samolotu serii Bombardier Q, pierwotnie znanego jako Dash 8, za około 250 milionów dolarów po zobowiązaniach, opłatach i korektach zamknięcia.

Sprzedaż obejmuje znak towarowy de Havilland i pełny program Dash 8 firmy Bombardier, składający się z serii 100, 200 i 300, wszystkich regionalnych samolotów turbośmigłowych, które mogą pomieścić od 40 do 90 pasażerów.

Zależna od C.C. Longview, spółka zależna Viking Air Ltd., produkuje samoloty turbośmigłowe, takie jak Twin Otter i The Beaver, , a także posiada prawa do wszystkich samolotów de Havilland.

David Curtis, prezes Longview, napisał w oświadczeniu de Havilland Aircraft, że utrzyma zatrudnienie ponad 1200 pracowników z Bombardiera.

Pracownicy Bombardiera obecnie związani z produkcją, wsparciem i sprzedażą całego programu Dash 8 dołączają do Longview.

Q400 będzie nadal produkowany w Downsview w Toronto pod kierownictwem Longview. Montownia została sprzedana przez Bombardiera na początku tego roku Radzie ds. Inwestycji Emerytalnych Sektora Publicznego, ale zgodnie z warunkami umowy z nowymi właścicielami, produkcja pozostanie na miejscu co najmniej do 2021 r.

Bombardier produkował około 28 do 30 samolotów Q400 rocznie w swojej fabryce w Downsview.

Borykający się z problememi Bombardier sprzedał jednostkę i nieruchomość w ramach przeglądu strategicznego mającego na celu zgromadzenie środków pieniężnych.

Fabryka samolotów de Havilland i lotnisko Downsview zostało zbudowane pod koniec lat 20. XX wieku. Korzenie fabryki sięgają wczesnej historii lotnictwa w Wielkiej Brytanii.