Włochaty sprzymierzeniec oddychania

Porady babci Jelonki czer 4, 2019 at 9:56 pm

 

Pochodzi z Gór Skalistych i od dawien dawna wykorzystywano ją do leczenia dróg oddechowych.

osha7Osha (Linguisticum porterii), znana głównie wśród Indian zamieszkujących Północną Amerykę, to roślina, której korzenie zawierają liczne związki m.in. kamforę, dzięki którym stała się najlepszym ziołem pozwalającym na prawidłowe działanie płuc i głębokie oddychanie. Indianie traktowali osha jako roślinę rytualną, palona była podczas różnych ceremonii, a jej korzenie i liście kładziono obok noworodków, by oczyszczała powietrze wokół nich. Przypisywano jej również moc dawania szczęścia i ochrony przed złą energią.

Osha jest czasem mylona z trującą cykutą. Różnią się tym, że korzeń osha jest wyjątkowo „włochaty” i pachnie intensywnie jak seler. Jej części nadziemne wyglądem przypominają inne rośliny z rodziny selerowatych, np. koper, pietruszkę, czy marchew, ale jej korzeń jest ciemnobrunatny i zdrewniały. Liście są pierzastosieczne, a kwiaty białe i drobne.

osha1Oprócz zbawiennego wpływu na oddychanie osha posiada również inne cenne właściwości:

- wspomaga organizm w walce z infekcjami i wspiera odporność

- ma działanie wykrztuśne – zaleca się przy przeziębieniach i suchym kaszlu, zapaleniu krtani, gardła i migdałków

- skuteczna przy ostrej grypie i dusznościach

- napar z rośliny wypity po posiłku usprawnia trawienie

osha2Ponieważ osha posiada silne właściwości przeciwwirusowe powinna być stosowana od razu po zauważeniu pierwszych objawów przeziębienia.  Powoduje bowiem wzmożone wydzielanie potu, co z kolei pozwala na pozbycie się z organizmu toksyn. Sproszkowany korzeń, nalewka, czy herbata działają antybakteryjnie (można osha stosować również na zranioną skórę, by uniknąć lub pozbyć się infekcji). Preparaty z tej rośliny sprzedawane są w postaci kapsułek i oleju. Zdarza się również osha w proszku lub ususzony korzeń rośliny w całości.

Napar

Zalać 1 łyżeczkę mielonego korzenia 0,5 szklanki wrzącej wody. Po ostudzeniu wypić napar, można razem z osadem. Stosować 2-3 razy dziennie.

Nalewka

Zmielony korzeń zalać 40% alkoholem w proporcji 1:5. Odstawić na 1-2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsając naczyniem. Po tym czasie przefiltrować.  Zażywać 1 łyżeczka) 3 razy dziennie.

Syrop

1 część mielonego korzenia wymieszać z dwoma częściami płynnego miodu. W celu złagodzenia kaszlu i bólu gardła spożywać 1 płaską łyżeczkę co kilka godzin.

osha6Uwaga!

Osha nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z nadwrażliwością na roślinę.