Hołd dla bohaterów w rocznicę D-Day

Lokalnie Top News czer 7, 2019 at 10:00 am

aanormandia3

75 lat po inwazji na Normandię Toronto oddało cześć żołnierzom, którzy brali udział w tej największej akcji desantowej w historii.

- Nasza duma z ich dokonań jest większa niż kiedykolwiek – powiedział burmistrz John Tory podczas porannej ceremonii w Cenotafie w Toronto – Nasza wdzięczność pozostaje niezmieniona.

Co najmniej 50 mieszkańców Toronto zginęło podczas szturmu na francuskie wybrzeże 6 czerwca 1944 roku. Była to największa liczba śmiertelnych ofiar ze wszystkich miast w Kanadzie.

Regiment Queen’s Own Rifles poniósł najcięższe straty ze wszystkich kanadyjskich jednostek w dzień inwazji zwanym „D-Day”.

Inwazja na Normandię zapoczątkowała wyzwolenie kontrolowanej przez Niemców zachodniej części Europy i spowodowała zmianę tempa walk, które ostatecznie doprowadziły do końca II wojny światowej.

Kapitan Martin Maxwell na dzisiejszych uroczystościach z egzemplarzem gazety "The Globe And Mail" z czerwca 1044 roku z doniesieniem o inwazji Aliantów na Normandię.

Kapitan Martin Maxwell na dzisiejszych uroczystościach z egzemplarzem gazety “The Globe And Mail” z czerwca 1044 roku z doniesieniem o inwazji Aliantów na Normandię.

Kapitan Martin Maxwell, który walczył wówczas w brytyjskiej dywizji powietrzno-desantowej, był jednym z pierwszych żołnierzy wojsk alianckich, którzy przybyli do ​​Normandii, lądując szybowcem w noc przed inwazją.

Maxwell, który obecnie mieszka w Toronto, miał za zadanie wraz z innymi żołnierzami zdobyć most, aby uniemożliwić dotarcie posiłków dla niemieckiej obrony strzegącej wybrzeża.

Doskonale pamięta rozkaz swojego dowódcy, w którym również znalazło się ostrzeżenie.

- Jesteście pierwszymi, więc muszę was uprzedzić, że niektórzy z was nie wrócą – zacytował je w swoim przemówieniu podczas ceremonii.

Maxwell zakończył swoje uwagi przesłaniem do młodych ludzi.

- Zostało nas tak niewielu, więc przekazujemy wam pochodnię wolności. Trzymajcie ją wysoko, aby inni mogli zobaczyć, jak cenna jest wolność – powiedział.

Tory złożył także hołd torontończykom, którzy pomagali w wysiłkach wojennych z domu.

- Na froncie tutaj, w Toronto, tysiące mieszkańców pracowało, by wspierać naszych żołnierzy, którzy walczyli na obcej ziemi, z dala od swoich rodzin, bliskich i przyjaciół – powiedział.

W czasie wojny w Greater Toronto Area produkowano statki, amunicję, broń i samoloty używane na liniach frontowych w Europie.

Na przykład fabryka w Malton wyprodukowała ponad 400 bombowców Avro Lancaster, które Winston Churchill nazwał „środkiem zwycięstwa” przeciwko siłom Osi.

W inwazji na Normandię wzięło udział około 14000 kanadyjskich żołnierzy.

aanormandia