Hamilton najszybszy na otwarcie w Montrealu

Kanada Top News czer 8, 2019 at 12:30 pm

zz montreal2Lewis Hamilton uzyskał najlepszy czas podczas pierwszego treningu Formuły 1 na torze Gilles Villeneuve w Montrealu. Brytyjczyk osiągnął czas 1:12,767. Drugi był Valtteri Bottas z czasem 1:12,914, a trzeci Charles Leclerc z 1:13,720.

Jako pierwszy na torze pojawił się Carlos Sainz Jr. Po chwili do Hiszpana dołączył Kevin Magnussen, Antonio Giovinazzi oraz George Russell, lecz cała czwórka pokonała jedynie okrążenia instalacyjne. Po 10 minutach od trwania sesji na torze pojawił się ponownie Sainz, w którego samochodzie zamontowano zestaw czujników aerodynamicznych.

Pomiarowe okrążenia jako pierwsi ukończyli Nicolas Latifi (1:21,644) oraz Lando Norris (1:23,598). Po chwili Kanadyjczyk Latifi, który w pierwszym treningu zastępował Roberta Kubicę, osiągnął czas 1:19,311. Po 20 minutach na pierwszym miejscu znajdował się Sainz z czasem 1:17,769. W tym samym czasie na torze pojawili się między innymi Max Verstappen, Kimi Räikkönen i coraz większa ilość kierowców wpisywała się do tabeli wyników.

Podczas treningu wielu kierowców zgłaszało swoim inżynierom, że tor jest bardzo brudny i «zielony».

Na godzinę przed końcem sesji na torze pojawili się kierowcy Mercedesa. Valtteri Bottas od razu wskoczył na pierwsze miejsce z czasem 1:14,160. Drugi był wówczas Verstappen ze stratą 0,494 sekundy, a trzeci Hamilton tracił do zespołowego kolegi 0,677 sekundy. Sprawcą pierwszej żółtej flagi był Kevin Magnussen, który obrócił się w szóstym zakręcie. Jedynym kierowcą bez czasu był wówczas Pierre Gasly.

2019 Spanish Grand Prix, Friday - LAT ImagesDo nietypowej sytuacji doszło, gdy na tor wyjeżdżał Romain Grosjean. Do przedniego koła samochodu Francuza przykleił się fragment podłogi z garażu ekipy Haas. Na 35 minut przed końcem Bottas po raz kolejny poprawił swój czas. Fin osiągnął rezultat 1:12,914 na mieszance miękkiej, ale błyskawicznie został on poprawiony przez Hamiltona, który wykręcił 1:12,767. Drugim sprawcą żółtej flagi był Antonio Giovinazzi. Włoch uderzył w ścianę ósmego zakrętu, po ówczesnym piruecie, po najechaniu na krawężnik. Po chwili zdecydowano się na wirtualny samochód bezpieczeństwa. Sesja została wznowiona na 27 minut do końca.

Po wznowieniu na trzecie miejsce awansował Charles Leclerc. Monakijczyk tracił niespełna sekundę do prowadzącego Lewisa Hamiltona. Swój czas poprawił również Sebastian Vettel. Niemiec awansował na szóste miejsce. Piruet zaliczył również Vettel. Niemiec obrócił się w nawrocie kanadyjskiego toru. Na cztery minuty przed końcem problemy z silnikiem zgłosił Bottas. Fin doturlał się do garażu, a inżynier przekazał mu, że są problemy z ciśnieniem paliwa.

Screen Shot 2019-06-08 at 07.18.06

Robert Kubica po raz pierwszy pochwalił swój samochód. Wystarczyła jedna nowa część.

- Mamy jedną nową rzecz. Przednie zawieszenie. Czuć różnicę. Może nie, jeśli chodzi o osiągi, bo tego nie da się porównać, bo mamy różne tory. Jednak to nowe zawieszenie robi to, co powinno - przyznał Robert Kubica po piątkowym treningu przed Grand Prix Kanady.

Robert Kubica nie może być zadowolony z tego sezonu. Polak nie zdobył jeszcze punktu i często narzeka na swój samochód.

W piątek na torze w Kanadzie brał udział tylko w wieczornym treningu. Poranny musiał oddać rezerwowemu kierowcy Williamsa - Nicholasowi Latifiemu.

- Było dość ślisko. Na tym asfalcie, który jest bardzo gładki, mocno się ślizgamy. Chodzi o to, by tego było jak najmniej. Brakuje nam przyczepności. Pewnie jak każdemu, ale to nie ułatwia nam zadania - stwierdził Kubica w rozmowie z Eleven Sports.

Dzisiaj na montrealskim torze odbędą się trzecia sesja treningowa (od godziny 11:00 ontaryjskiego czasu) oraz kwalifikacje (od godziny 14:00).

W niedzielę o godzinie 14:00 początek wyścigu o Grand Prix Kanady.