Ogniskowy przysmak

Porady babci Jelonki czer 8, 2019 at 8:03 pm

pr2W Egipcie łączono jego ekstrakt z miodem i zarezerwowany był tylko dla królów i bogów – miał pomagać im w pozbyciu się bólu gardła. Znany jest i wykorzystywany w ziołolecznictwie ludowym jako surowiec domowych syropów na kaszel.  Ale najczęściej kojarzy nam się z białą, gąbczastą pianką wrzucaną do kubka gorącej czekolady, albo upieczonym na patyku nad ogniskiem smacznym deserem.

Prawoślaz lekarski (ang. Marshmallows, łac.Althaea officinalis L), to roślina lecznicza,  z której korzeni przygotowuje się pastylki i syropy na kaszel. Stosowany jest również do sporządzania leków osłaniających, stosowanych w stanach zapalnych przewodu pokarmowego czy nieżycie oskrzeli. Angielska nazwa marshmallow  pochodzi z połączenia słów marsh – bagno,moczary i mallow – malwa, ślaz, gdyż rośliny te chętnie rosną na bagnach i innych wilgotnych terenach.pr10

Najwięcej właściwości zdrowotnych mają korzenie prawoślazu, które zawierają znaczą ilość substancji śluzowych – pektyny, betainy, sole mineralne, skrobię, aminokwasy, flawonoidy, kwasy organiczne i kumaryny. Prawoślaz podaje się osłonowo przy nieżytach gardła, zapaleniu krtani, zapaleniu strun głosowych, a pomocniczo przy leczeniu anginy i zakażeniach z suchym kaszlem czy zalegającą wydzieliną w oskrzelach. Śluz zawarty w prawoślazie ma właściwości powlekające błonę śluzową i łagodzące podrażnienia. Z jednej strony chroni błonę śluzową gardła podczas kaszlu przed wysuszeniem, a z drugiej ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.

Prawoślaz działa też osłonowo na układ pokarmowy przy zgadze, nieżycie żołądka albo nadkwasocie i w kłopotach z dwunastnicą. Ma także właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące podrażnienia, można go więc stosować na zmiany skórne, jednak zewnętrznie stosuje się napar z suszonego ziela, który po ostygnięciu można użyć do robienia ciepłych okładów na trudno gojące się rany, ropienie, wrzody, czyraki, a nawet oparzenia.

Napar z prawoślazu

pr5Jedną łyżeczkę suszu zalać filiżanką letniej wody. Wywar odstawić na godzinę do namoczenia, a potem zagotować, odsączyć i poczekać aż ostygnie. Można go używać do picia (nie więcej niż 3 filiżanki dziennie) albo jako kompres na skórę. Nasączone naparem waciki można także przykładać do oczu – działa kojąco i zmniejsza opuchliznę oczu.

pr4Regenerująca maseczka

1 łyżkę korzenia prawoślazu zalać 1/2 szklanki letniej wody i moczyć przez ok. pół godziny. Po odcedzeniu korzenia od wyciągu dodajemy garść płatków owsianych i łyżkę gęstego jogurtu naturalnego. Nakładamy na twarz na 15 minut.

Macerat olejowy

Wysuszony korzeń prawoślazu zalewamy olejem i macerujemy przez 4 tygodnie w ciepłym pomieszczeniu. Macerat wykorzystujemy do suchej i swędzącej skóry twarzy oraz głowy. Dobrze usuwa łupież suchy, a wtarty we włosy poprawia ich kondycję, nawilża je, tym samym zmniejszając łamliwość włosów. Macerat wykorzystuje się również na zmiany skórne – działa przeciwbakteryjnie, nawilżająco.

pr8Wyciąg z korzeni

Łyżkę stołową korzeni zalać wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić na godzinę, przed wypiciem należy osłodzić. Można podawać nawet do 6 razy dziennie. Odwar z liści wykonuje się w proporcji 1 łyżka liści na jedną szklankę wody. Woda użyta do wykonania odwaru powinna być gorąca.

Herbata

1 łyżeczkę suszonego, posiekanego korzenia prawoślazu namoczyć w 1 szklance wody o temperaturze pokojowej przez 2 -3 godz. Przecedzić i pić po pół filiżanki 2-3 razy dziennie.

Produkty zawierające prawoślaz lekarski są rekomendowane dla osób z nadwagą oraz mających problemy z podwyższonym cholesterolem i lipidami we krwi. Spożywanie prawoślazu lekarskiego, a dokładnie śluzu w nim zawartego, daje odczucie sytości, zmniejszając tym samym uczucie głodu.

Przeciwwskazania

Ciąża, karmienie piersią oraz nadwrażliwość na roślinę. Prawoślazu nie powinno się podawać także dzieciom poniżej 6 roku życia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą. Prawoślazu nie można też stosować długotrwale wewnętrznie, ponieważ substancje śluzowe w nim zawarte mają właściwości oblepiające, przez co utrudnią wchłanianie na przykład witamin i minerałów, co może prowadzić do ich niedoborów.

pr9Na koniec smutna wiadomość – kupowane dzisiaj w sklepach piankowe marshmallow, nie mają w sobie nic z prawoślazu, nie będą więc antidotum na bolące gardło. Składają się z cukru lub syropu kukurydzianego, żelatyny i wody, czasem zawierają dodatkowo barwniki. Mogą być jedynie przydatne gdy chcemy sobie poprawić humor odrobiną słodyczy.