Polityczny szpagat premiera Forda

Lokalnie Series Top News czer 8, 2019 at 10:00 am

aapride

Premier Ontario, Doug Ford nie chce urazić środowisk LGBT, ale jednocześnie nie chciałby narazić się środowiskom, które uważają, że udział premiera w paradzie środowisk homoseksualnych miałby charakter afirmatywny.

Dlatego Ford zdecydował, że weźmie udział w imprezach poprzedzających Pride Parade, lecz nie pomaszeruje w samej Paradzie, która jest kulminacyjnym i finałowym elementem torontońskiego święta tych środowisk w Toronto.

Kancelaria premiera poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że absencja premiera na samym marszu podyktowana jest wykluczeniem z marszu umundurowanych policjantów

Podkreślono, że nie ma natomiast problemu z wyjazdem na imprezy towarzyszące Pride, które premier uważa za „świetne dla ludzi” i stanowią prawdziwy bodziec dla prowincyjnej gospodarki.

Ford podkreślił, że kiedy prowadził rodzinny biznes etykietowy, drukował plakaty i ulotki dla Pride Parade. Dlatego obecnie nie może zrozumieć, dlaczego organizatorzy marszu nie chcą tam policji.

Członkowie komitetu organizacyjnego Pride Parade przegłosowali wcześniej w tym roku wniosek, w którym stwierdzili, iż umundurowani funkcjonariusze nie mogą maszerować w paradzie, nie wykluczają zaś udziału tych funkcjonariuszy po cywilnemu.

Udział umundurowanych funkcjonariuszy został po raz pierwszy zakazany w paradzie w 2017 r. w związku z problemami profilowania rasowego.

Zakaz został utrzymany również w 2018 r. po tym, jak torontońska policja nie potraktowała poważnie zaginięć kilku mężczyzn, mieszkańców tak zwanej „gejowskiej wioski” miasta, które okazały się ofiarami seryjnego mordercy.