Zmiana terminu wyborów ze względu na żydowskie święto?

Kanada Series Top News czer 8, 2019 at 4:00 pm
Chani Aryeh-Bain

Chani Aryeh-Bain

Konserwatywna kandydatka z Toronto w wyborach federalnych, Chani Aryeh-Bain,  zwróciła się z prośbą do Sądu Federalnego o zmianę terminu wyborów parlamentarnych, ponieważ głosowanie przypada na święto żydowskie.

Na mocy prawa federalnego dzień wyborów nie może być późniejszy niż 21 października ale Chani Aryeh-Bain chce, aby sąd zmusił państwową komisję wyborczą (Elections Canada) do zmiany terminu mimo obiekcji ze strony szefa komisji wyborczej, odpowiedzialnego za ordynację. Dzień głosowania przypada bowiem na święto żydowskie znane jako Shemini Atzeret (ósmy dzień zgromadzenia), kiedy ortodoksyjni Żydzi nie mogą ani pracować, ani głosować ani prowadzić kampanii wyborczej.

Wniosek złożony w sądzie próbuje dowieść, że odmowa zmiany terminu wyborów w Kanadzie jest nieuzasadniona.

Aryeh-Bain kandyduje w okręgu Eglinton-Lawrence, gdzie liberałowie pokonali w 2015 r. konserwatywnego ministra finansów Joe Olivera.

Żydowska organizacja B’nai Brith Canada rozważa interwencję w tej sprawie, od kwietnia podnosząc w Elections Canada ​​kwestię zmiany terminu wyborów.

z chani2Organizacja twierdzi nawet, że podczas trzech z czterech dni poprzedzających głosowanie – czyli w piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek w tygodniu przed samym dniem wyborów – również przypadają daty, podczas których ortodoksyjnym Żydom nie wolno głosować.

Jednak jedyne zmiany jakie zamierza narazie wprowadzić Elections Canada to wydłużone godziny otwarcia lokali wyborczych w dni wyborów przedterminowych – od 9 rano do 9 wieczorem.

Więcej - TUTAJ.