Cięcie roślin ozdobnych

O ogrodach bez ogródek czer 9, 2019 at 11:57 pm

W zasadzie większość roślin, które rosną w naszym ogrodzie mogą, a niektóre wręcz powinny być poddane cięciu. Większość krzewów o ozdobnych kwiatach, pędach lub liściach powinny być cięte, aby zachować swoje walory ozdobne. Na pewno wycinamy pędy chore, słabe lub złamane. Mało jest roślin ozdobnych, które źle znoszą cięcie, z powodu słabego  rozkrzewiania się. Są to np.: azalia, ketmia syryjska, magnolia, oczar, klon palmowy, perukowiec podolski, sumak octowiec, złotokap, wawrzynek wilczełyko, różanecznik, judaszowiec i tulipanowiec. Sposób cięcia zależy od typu rośliny ,siły wzrostu, sposobu kwitnienia i długości życia.. Drzewa ozdobne tniemy głównie po to, aby zachować ustalony kształt korony, krzewy ozdobne aby utrzymać bujne kwitnienie, żywopłoty, aby możliwie jak najbardziej zagęścić . Cięcie wykonujemy również po to, aby zachować pokrój i wielkość roślin.

b89f242d73bd3645c936c84ef55a3b90

 

Przycinanie róż wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Cięcie wiosenne pobudza rośliny do wypuszczenia nowych pędów oraz decyduje o zawiązywaniu kwiatów. Przystępujemy do niego gdy pąki już zaczynają nabrzmiewać, a roślina pozostaje jeszcze w okresie spoczynku. Róże to grupa roślin bardzo zróżnicowana pod względem cięcia, jednak u wszystkich wycinamy pędy słabe, cienkie, chore i przemarznięte, a u róż szczepionych na pniu odrosty. U okazów wieloletnich można wyciąć najstarsze pędy, aby odmłodzić roślinę. Pędy tnie się lekko skośnie, 0,5-1cm od zdrowego pąka. Krzewy kwitnące na pędach tegorocznych tniemy wczesną wiosną, pobudzając je do rozwijania nowych przyrostów z pąkami kwiatowym. Tniemy je nisko nad ziemią- około 15-20 cm. Do tej grupy zaliczamy – tawułę japońską, budleję Dawida, ketmię syryjską, dziurawiec wielkokwiatowy i pięciornik krzewiasty. Krzewy kwitnące na pędach ubiegłorocznych (forsycja, migdałek, jaśminowiec wonny, tamaryszek i lilaki) tniemy po przekwitnięciu. Kwitną one wiosną na pędach zeszłorocznych. Przekwitłe rośliny skracamy o 2/3 długości. Krzewy o ozdobnych pędach (dereń biały, perukowiec podolski, wierzby)wymagają intensywnego cięcia wiosną , aby ich liście i pędy były jak najbardziej okazałe.

plant-combinations-3

Hortensje - część z odmian, jak hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna, wytwarzają pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych. Cięcie tych roślin powinniśmy ograniczyć do usunięcia przekwitłych kwiatostanów i uszkodzonych pędów. Do innej grupy należą hortensje bukietowe i krzewiaste- wytwarzają one kwiaty na pędach jednorocznych, czyli w roku, w którym wykonujemy wiosenne cięcie. U nich pędy skracamy mocno, na wysokość dwóch par oczek. Cięciem tym ograniczamy również rozmiar krzewu. Zimozielone krzewy przycina się rzadko (co 3-4 lata). Najlepiej w kwietniu zanim jeszcze rośliny wejdą w okres wegetacji. Cięcie to wpływa na zagęszczenie roślin. Wczesną wiosną, gdy śnieg już stopnieje, możemy przystąpić do wycinania pędów i owocostanów bylin.Wycinamy również zaschnięte kępy traw ozdobnych. Ważne, aby nie uszkodzić pojawiających się już nowych pędów. Lawendę przycinamy dwa razy do roku. Wiosną na wysokość ok 15.cm nad ziemią, nadając jej półkolisty pokrój. Drugi raz tniemy lawendę po przekwitnięciu w lecie. Wrzosy również przycinamy na wiosnę. Pędy ścinamy poniżej przekwitniętego, zeszłorocznego kwiatostanu. Przycięte wrzosy ładnie się zagęszczają i rozgałęziają. Wytworzą również więcej kwiatów jesienią. Od końca lutego do początku kwietnia przycinamy pnącza. Zarówno te posadzone jesienią poprzedniego roku, jak i te sadzone wiosną. Przeprowadzamy cięcie sanitarne, które umożliwi większy dostęp światła do wnętrza rośliny. Zasada obowiązująca przy cięciu pnączy jest taka, że gatunki, które kwitną bardzo wcześnie na zeszłorocznych pędach przycinamy po kwitnieniu, a kwitnące na tegorocznych pędach, tniemy nisko nad ziemią na wiosnę. Powojników kwitnących wczesną wiosną nie tniemy-te które kwitły na pędach zeszłorocznych, tniemy po kwitnieniu.  Powojniki powtarzające kwitnienie w lecie, wiosną przycinamy słabo, wycinając pędy chore, słabe i przemarznięte. Powojniki kwitnące latem  na pędach tegorocznych przycinamy nad 2-4 pąkiem nad ziemią

 

Zosia w ogrodniczkach