Grand Prix Kanady: Hamilton najlepszy, Kubica ostatni

Kanada Series Top News czer 10, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-06-10 at 11.35.15Kierowcy F1 rywalizowali o tytuł mistrza świata sezonu 2019 na torze w Montrealu. Wygrał Lewis Hamilton. Na metę przed nim wpadł wprawdzie Sebastian Vettel, ale Niemcowi doliczono 5 sekund kary za niebezpieczny manewr na torze. Ostatni – 18-sty – był Robert Kubica. Dwóch kierowców nie ukończyło wyścigu.

Z pewnością nikt w trakcie wyścigu nie zakładał, że będziemy mieli aż tak emocjonującą końcówkę rywalizacji. A były emocje, zwroty akcji i kontrowersje…

Początek wyścigu z przodu stawki przebiegł dość spokojnie. Żaden z faworytów nie zmienił swojej lokaty startowej. O wiele więcej działo się z tyłu stawki. Do niewielkiego kontaktu doszło pomiędzy Kimi Räikkönenem, a Alexandrem Albonem. W wyniku tego Fin spadł w klasyfikacji generalnej, a kierowca Toro Rosso musiał zjechać do boksu, aby wymienić przednie skrzydło. Na całej tej niefortunnej sytuacji zyskali kierowcy Williamsa. George Russell i Robert Kubica przesunęli się nawet o 3 pozycje względem ich pozycji startowej.

Następne okrążenia upłynęły pod znakiem pierwszych zjazdów do boksu na wymianę opon. Rzecz jasna takie decyzje podejmowali kierowcy, którzy rozpoczynali wyścig na miękkiej mieszance. W tym gronie znaleźli się między innymi Daniel Ricciardo i Pierre Gasly. Z kolei dla Lando Norrisa rozpoczęła się seria niefortunnych zdarzeń. Najpierw kierowca zespołu McLaren został wyprzedzony przez Maxa Verstappena, a następnie jego samochód doznał awarii i stanął w płomieniach. Rzecz jasna Lando Norris zakończył wówczas rywalizację i w stawce pozostało nam 19 kierowców. Co ciekawe na torze nie pojawił się samochód bezpieczeństwa. Z kolei Robert Kubica również postanowił zmienić opony na twarde.

W dalszej fazie wyścigu do boksów zjeżdżali kierowcy zajmujący w tym grand prix czołowe miejsca. Pierwszym, który zdecydował się na takie posunięcie był Sebastian Vettel. Po chwili w boksie ujrzeliśmy również Lewisa Hamiltona. Ostatecznie Brytyjczyk wyjechał z boksu na tor za Niemcem. Po chwili w alei serwisowej ujrzeliśmy drugiego kierowcę Ferrari – Charlesa Leclerca. Co prawda Monakijczyk wyjechał tuż za Maxem Verstappenem, jednak po krótkiej chwili 21-latek zdołał odzyskać swoją 3. pozycję.

Prawdziwe trzęsienie ziemi zaczęło się w końcówce wyścigu. Sebastian Vettel popełnił błąd, przez który prawie zderzył się z Hamiltonem. Sędziowie byli bezlitośni i wlepili niemieckiemu kierowcy karę 5 sekund. To oznaczało, że Vettel musi zdecydowanie przyspieszyć. Ostatecznie zawodnik Ferrari nie zdołał uzyskać takiej przewagi, aby po wyścigu stanąć na najwyższym stopniu podium. W międzyczasie Alexander Albon odpadł z rywalizacji, a Valtteri Bottas wykręcił najlepszy czas okrążenia. Ostatecznie tak na koniec prezentowały się wyniki:

Screen Shot 2019-06-10 at 11.34.25

Do niezwykłych wydarzeń doszło po wyścigu. Wściekły Sebastian Vettel najpierw nie pojawił się w strefie wywiadów, a następnie w symboliczny sposób pokazał wszystkim kto jest tak naprawdę zwycięzcą.

Przed nami jeszcze 14 weekendów wyścigowych.

Robert Kubica dojechał do mety, jako ostatni w 4 wyścigach. W pozostałych 3 nie był ostatni, ale również w ogonie stawki. 16, 17, 18 miejsce to żadne pocieszenie – to nie jest szczyt marzeń kierowcy. Ale to nie Kubica dojeżdża do mety, jako ostatni kierowca. To jego samochód Williams bez przerwy zamyka stawkę bolidów w sezonie 2019. To samochód jest ostatni, nie Polak.

Screen Shot 2019-06-10 at 11.36.47