Personel pokładowy może zapomnieć o skrętach

Kanada Top News czer 11, 2019 at 12:30 pm

zz nowe2Personel pokładowy na samolotach kanadyjskich linii lotniczych nie tylko musi być trzeźwy przed podjęciem pracy, ale na 28 dni przed lotem nie wolno mu palić lub zażywać produktów konopi indyjskich: haszyszu czy marihuany.

Według najnowszych przepisów organu nadzoru transportu Transport Canada, pracownikom sektora lotniczego: pilotom, pracownikom kabinowym i kontrolerom ruchu powietrznego nie wolno na 28 dni przed podjęciem pracy mieć kontaktu z dowolnymi produktami konopi indyjskich. Muszą być w pełni sprawni do wykonania pracy, a to oznacza, że nie mogą być pod wpływem jakiegokolwiek leku czy substancji, które mogłyby ujemnie wpłynąć na ich sprawność, co mogłoby z kolei zagrozić bezpieczeństwu w transporcie lotniczym.

Transport Canada ogłosił, że jest „naruszeniem prawa pilotowanie samolotu pod wpływem konopi indyjskich, które mogą zakłócić zdolność danej osoby do prowadzenia dowolnego rodzaju samolotu w bezpieczny sposób i tym samym stworzyć zagrożenie dla życia ludzi i doprowadzić do szkód materialnych.

W związku z tym jest wymagany okres minimum 4 tygodni bez konopi przed podjęciem pracy” — cytuje portal simpleflying.com komunikat urzędu.

Nowe przepisy weszły w życie z chwilą ich ogłoszenia.

Kanada zalegalizowała w październiku 2018 używanie marihuany dla przyjemności jako drugi kraj na świecie, po Urugwaju w 2013 r. Wówczas premier Justin Trudeau napisał na Twitterze po historycznym głosowaniu: „Zbyt łatwo było naszym dzieciakom docierać do marihuany, a przestępcom czerpać z tego zyski. Dziś zmieniamy to.”.

Po legalizacji tego preparatu Transport Canada przystąpił do zmiany swej polityki w związku z jego wpływem na stan człowieka. Według tego urzędu nowe przepisy uwzględniają obowiązujące już rozwiązania w resorcie obrony i w kanadyjskiej policji konnej. Są dostosowane do najbardziej dostępnych danych naukowych w tej sprawie.
Podniosły się jednak głosy, że nowe przepisy urzędu nadzoru transportu są zbyt surowe, bo zakazują załogom samolotów spożywania legalnej substancji w czasie wolnym od pracy.
Podaje się przykład żołnierzy, którym nie wolno mieć kontaktu z konopiami na 8 godzin przed od objęciem służby, na 24 godzin przed prowadzeniem pojazdów i strzelaniem ostrą amunicją oraz na 28 dni przed skokami spadochronowymi z dużej wysokości, podczas działań w warunkach hiperbarycznych (podwyższonego ciśnienia) czy przy pilotowaniu samolotu.

Więcej: TUTAJ.