Dla jasności umysłu

Porady babci Jelonki czer 16, 2019 at 1:23 pm

macierz7Jej lecznicze właściwości znał już starożytny grecko-rzymski lekarz Dioskurydes, żyjący w I wieku n.e., zalecając stosowanie jej głównie na kaszel. Do Polski sprowadziła ją królowa Bona:

“Pewnej zimy król Zygmunt Stary zachorował na grypę. Królowa Bona podawała mu winko z macierzanki, by uczyniło cuda w osłabionym organizmie. Żeby wzmocnić działanie słonecznego zioła, dodała niezwykle waleczną babkę lancetowatą. Ta zaś potrafi rozprawić się z groźnymi nawet wirusami. Król Zygmunt Stary ku zdziwieniu medyków szybko wyszedł z ciężkiej choroby. Wieść o cudownym działaniu królewskiego zioła rozeszła się szybko po całym kraju. Macierzankę szczerze pokochał nie tylko prosty lud, ale i na pańskich stołach nigdy nie brakowało ziołowego smakołyku, który leczył wszelkie jesienno-zimowe dolegliwości”. (Cytat z książki Stefanii Korżawskiej „Ziołowe ambrozje”).

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), to niepozorna krzewinka, o przyjemnym zapachu. Kwitnie od czerwca do września niewielkimi, różowofioletowymi kwiatkami. Podobna jest do Macierzanki zwyczajnej, czyli popularnego tymianku.

Św. Hildegarda zalecała macierzankę jako lek na trąd i schorzenia układu nerwowego. Maria Treben uważała, że wypicie rano filiżanki herbaty z macierzanki daje jasność umysłu i lepsze samopoczucie. Wysoko cenili tę roślinkę przedwojenni zielarze, zapewniając, iż oczyszcza krew, reguluje trawienie, leczy astmę i koklusz, pomaga na ból głowy.

Współczesne badania wykazały, że macierzanka ma działanie wykrztuśne i skutecznie pomaga pozbyć się uciążliwego kaszlu, ale działa również odkażająco, zwalczając wirusy, bakterie i grzyby. Można stosować ją kojąco na skórę, po ukąszeniach owadów, przy lekkich poparzeniach. Działa także relaksująco na układ nerwowy – wywar z niej zrobiony, dodany do kąpieli ukoi nas i odpręży.

macierz3Pomaga również na

- niestrawność, wzdęcia, bóle i skurcze brzucha

- osłabienie organizmu – wzmacnia i oczyszcza z toksyn

- słabą pamięć i brak koncentracji, depresję

- Infekcje gardła i jamy ustnej

macierz2Herbatka z macierzanki

Łyżkę macierzanki zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 15 minut, pod przykryciem, przecedzamy.

Pijemy ciepły napar w kilku porcjach 2-3 szklanki dziennie.

Królowa_Bona_(drzeworyt)Winko królowej Bony

6 łyżek macierzanki i 4 łyżki babki lancetowatej

laska cynamonu i laska wanilii

łyżeczka zmielonego kardamonu

4 łyżki domowego octu jabłkowego

1 litr miodu

6 szklanek czerwonego, gronowego, wytrawnego wina.

Zioła należy zalać w garnku winem, zagotować i podgrzewać na małym ogniu 15 minut. Po przecedzeniu dodać pozostałe składniki i podgrzewać 10 minut. Rozlać do butelek. Popijać przy infekcjach, przeziębieniu, grypie kilka razy dziennie po 2–3 łyżki rozcieńczone ciepłą wodą lub ziołową herbatką.

Macierzanka  na ból głowy

Garść ziela wkładany do małych płóciennych woreczków. Rozgrzewamy nad parą i przykładamy na głowę i skronie. Najlepiej robić to w pozycji leżącej.

macierzanka.jpg__908x607_q85_crop_subsampling-2Kąpiel z macierzanką 

2 garście ziela zalać 3 litrami wrzątku, gotować 5 minut na małym ogniu.  Odstawić na 40 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu wlać do wanny z wodą. Taka kąpiel działa uspokajająco, odświeżająco, wzmacniająco i regenerująco. Po kąpieli nie wycieramy ciała, owijamy kąpielowym ręcznikiem i kładziemy się do łóżka.

Wyciąg przeciwgrzybiczy

2 szklanki kwiatów macierzanki zalewamy szklanką chłodnej przegotowanej wody, odstawiamy na 12 godzin. Przecedzamy, płyn należy wcierać w zakażone miejsca 2 razy dziennie.

Oczyszczająca maseczka

2 garście kwiatów zalewamy wrzątkiem, tak by powstała papka. Odstawiamy na 10 minut. Papkę nakładamy na gazę, tak przygotowany kompres kładziemy na skórę na 20 minut. Zmywamy ciepłą wodą.