Premier Ford na paradzie LGBT

Lokalnie Top News czer 16, 2019 at 6:00 am
Caroline Mulroney, Doug Ford i Christine Elliott w Newmarket, ubrani w koszulki Pride

Caroline Mulroney, Doug Ford i Christine Elliott w Newmarket, ubrani w koszulki Pride

Organizatorzy sobotniej Pride Parade w Newmarket twierdzą, że nie uprzedzono ich wcześniej, że premier Ontario pójdzie razem z nimi.

Organizatorka Gillian Barker powiedziała, że po raz pierwszy dowiedziała się o tym, kiedy po południu rozdzwoniły się telefony z mediów z pytaniami w tej sprawie.

- Dowiedzieliśmy się o tym, gdy już media zaczęły zadawać pytania – to była niespodzianka i nie jesteśmy pewni, jak do tego doszło - powiedziała. Dodała przy tym, że ​​grupa jest wyraźnie apolityczna i nie chce być związana z jakimkolwiek politykiem.

Na pytanie, czy jest zadowolona, że pojawił się premier Ford powiedziała: - Naprawdę nie mam na ten temat komentarza.

Ford wziął udział w Pride Parade w regionie York, w przeciwieństwie do Toronto, gdzie odmówił rzekomo na znak protestu, że mogą w niej uczestniczyć jedynie policjanci, którzy są nieumundurowani.

- Obie parady są świetne, ale wybrałem tą, z którą maszeruje policja i to wszystko - powiedział premier w rozmowie z CTV News Toronto.

Po zwycięstwie wyborczym czerwcu ub. roku, Doug Ford zasugerował CP24, że weźmie udział w Toronto Pride Parade, globalnym zlocie społeczności LGBT, która przynosi miastu dziesiątki milionów przychodów z turystyki. Domagał  się jednak, aby organizatorzy zmienili swą decyzję o zakazie udziału w paradzie umundurowanym policjantom.

Relacje między społecznością LGBT a policją w Toronto popsuły się wyniku zarzucanego przez działaczy Black Lives Matter profilowania rasowego, a także  po nieudolnym śledztwie w sprawie Bruce’a McArthura, mordującego gejów.

Sobotnia impreza Newmarket rozciągała się na Main Street South od Ontario Street do Water Street. Niektórzy ludzie w tłumie buczeli na Forda, ale on nie przejął się tym zbytnio.

Towarzyszyła mu prokurator generalny Caroline Mulroney i minister zdrowia Christine Elliott (posłanka z Newmarket).

Pride Parade w Toronto zaplanowana jest na 23 czerwca.