Farmaceuci przeciwni obecności kodeiny w lekach bez recepty

Rynek Top News czer 17, 2019 at 4:00 pm

zz lekiKanadyjscy farmaceuci (Canadian Pharmacists Association) apelują o ograniczenie dostępu do kodeiny w lekach OTC (bez recepty). Część z nich w ramach protestu przestała oferować w swoich aptekach tego typu leki. Uważają, że brak jest uzasadnienia dla obecności na rynku leków bez recepty z kodeiną, w sytuacji gdy istnieją dla nich liczne alternatywy.

Kanada oraz Stany Zjednoczone od dawna borykają się z problemem tzw. „opioidowej epidemii”. Narasta on również w Europie. Nadużywanie przeciwbólowych leków opioidowych jest też przyczyną wzrostu liczby zgonów.

Część z farmaceutów w Kanadzie apeluje o zmianę statusu wszystkich leków zwierających kodeinę, tak aby były dostępne tylko na receptę.

Canadian Pharmacists Association wzywa też Health Canada do zrewidowania obecności kodeiny w lekach OTC. Szczególnie w obliczu w sytuacji, gdy na rynku dostępny jest pełen wachlarz bezpieczniejszych leków przeciwbólowych.

– Jesteśmy w środku epidemii opioidów. Musimy być bardziej świadomi tego, co się dzieje. Z jednej strony prowadzimy w aptekach programy edukacyjne i wspieramy osoby uzależnione od opioidów, a jednocześnie sprzedajemy je bez recepty – powiedział Matthew Manz, właściciel apteki w Regina.

Wraz z kilkoma innymi farmaceutami z okolicy przestali zaopatrywać swoje apteki w lek Tylenol 1 (połączenie paracetamolu, kodeiny i kofeiny).

Barry Power, przedstawiciel The Canadian Pharmacists Association, wskazuje że Kanada znajduje się obecnie w czołówce krajów z najwyższym spożyciem kodeiny. W 2015 roku na rynku znajdowało się ponad 600 różnych rodzajów leków OTC zwierających niskie dawki kodeiny.

David Juurlink, zajmujący się badaniem bezpieczeństwa leków w Ontario, podkreśla z kolei, że osoby nadużywające leków OTC z kodeiną narażone są przede wszystkim na uszkodzenia wątroby. A to dlatego, że kodeina jest w takich lekach łączona najczęściej z paracetamolem. Jego zwiększone spożycie prowadzi to zatrucia wątroby. Innym problemem jest też mieszanie syropów na kaszel zawierających kodeinę, z napojami alkoholowymi. Takie mieszanki wywołują euforię, ale zwiększają też ryzyko przedawkowania.

Więcej - TUTAJ.