Potrzeba matką wynalazków

Porady babci Jelonki czer 30, 2019 at 9:33 am

2004132-drzewo-oliwne-oliwki-900-666Ponad dwa tysiące lat temu zaczęto wyrabiać w Syrii, uważane za najstarsze na świecie, mydło z Aleppo. Do jego produkcji używano oliwę z oliwek i olej laurowy.

Podróżujący w XII wieku muzułmańscy kupcy przywieźli do Europy tajemnicze, myjące kostki, które zyskały wielkie uznanie głównie z Hiszpanii i we Włoszech.

Nie ma się co dziwić, pamiętać bowiem należy, że średniowieczne miasta nie należały do najczyściejszych,  a brud powodował masowe zachorowania i epidemie.  Możliwość zmycia brudu za pomocą cudownej, myjącej kostki zyskała wielu zwolenników, zwłaszcza wśród hiszpańskich, zamożniejszych warstw społecznych.

Zdecydowano więc ruszyć z samodzielną produkcją mydła. Istniał jednak jeden problem – Hiszpania nie posiadała plantacji drzew laurowych, z których można by pozyskać surowiec. Jako, że potrzeba jest matką wynalazków, postanowiono więc wykorzystać to, czego w Hiszpanii było pod dostatkiem – drzewa oliwne. Tak właśnie powstało mydło kastylijskie, w całości produkowane z oliwy z oliwek.

halofityAby oliwa stwardniała, łączono ją z popiołem z halofitów – słonolubnych roślin. Popiół gotowało się z oliwą z oliwek w dużych kadziach, a z biegiem czasu mydło gromadziło się na powierzchni, skąd je zbierano i formowano w kostki. Proces jest tak prosty, że miłośnicy naturalnej kosmetyki wytwarzają mydło kastylijskie samodzielnie w domu, dziś zastępując popioły oczyszczonym ługiem.

W odróżnieniu do tradycyjnego mydła, do wyrobu mydła kastylijskiego nie stosuje się żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego, co zdobyło mu olbrzymią popularność wśród wegan i wegetarian. Nie ma w nim również żadnych konserwantów, sztucznych składników zapachowych czy pieniących detergentów. Stosuje się wyłącznie naturalne składniki: olej roślinny (najczęściej oliwy z oliwek), skórkę pomarańczową czy też suszone kwiaty.

Mydło kastylijskie, oprócz usuwania brudu z ciała, może z powodzeniem zastąpić kosmetyki – nawet preparat do golenia lub pastę do zębów. Jest delikatne, nie uczula, pięknie pachnie, nie pieni się oraz ma działanie nawilżające. Często przyczynia się do wygładzania drobnych zmarszczek, poprawy ogólnej kondycji skóry.

mydlo3Ma również działanie bakteriobójcze, można więc je stosować do walki z trądzikiem, jak i w celu zredukowania innych problemów, np. egzemy lub atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo, niewielkiej ilości mydła kastylijskiego można użyć do oczyszczania ran, otarć bądź zadrapań.

Mydło kastylijskie nie wywołuje podrażnień i jest doskonałym środkiem myjącym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten produkt do prania delikatnych tkanin lub ubranek dziecięcych. Z kolei działanie antybakteryjne specyfiku można wykorzystać do skutecznego czyszczenia talerzy i sztućców. A na tym przydatność mydła kastylijskiego się nie kończy. W niektórych państwach, gdzie produkty tego typu są powszechnie dostępne, używa się ich także do mycia toalet.

mydlo1Rozpuszczone w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku cytrynowego może być wykorzystywane jako uniwersalny spray do czyszczenia. Jest to również najzdrowszy i najbezpieczniejszy środek do mycia warzyw i owoców. W ogrodzie można natomiast wykorzystywać roztwór z mydła kastylijskiego jako ekologiczny środek na mszyce i mrówki, który w żaden sposób nie zaszkodzi roślinom. Tym samym opryskiem można również w zwalczać choroby grzybowe roślin. Nadaje się również do efektywnego mycia domowych czworonogów!

Mydło kastylijskie można kupić w sklepach Health Store, czasami pojawia się także na półkach HomeSense.