Stare, ale jare

Rynek Series Top News lip 4, 2019 at 10:00 am

aakuchnia

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że stare pralki, suszarki, kuchnie, lodówki i odkurzacze działały dłużej i rzadziej się psuły niż te, które możemy kupić w sklepach obecnie.

Raporty konsumenckie wykazały, że wiele nowych urządzeń ulega awariom i wymaga naprawy najczęściej już w pierwszych pięciu latach po ich zakupie i nierzadko naprawy te nie kończą się na pierwszej wizycie specjalisty.

Badanie niezawodności raportów konsumenckich wykazało, że tylko około 60% napraw urządzeń zostało ukończonych podczas pierwszej wizyty serwisowej. W 2018 roku około 15–40 procent dużych urządzeń gospodarstwa domowego ulega awarii w ciągu pierwszych pięciu lat po zakupie – w zależności od produktu.

- Obecnie urządzenia mają czujniki i płytki drukowane, które kontrolują i monitorują funkcje. Twoja zmywarka może wyczuć, czy musi pracować dłużej, a suszarka przestanie działać, gdy twoje ubrania będą suche. Ale wszystkie te urządzenia elektroniczne mogą stwarzać problemy związane z niezawodnością, które nie były powszechne 30 lat temu – powiedziała Sara Morrow z Consumer Reports.

Istnieje powód, dla którego stary piec lub pralka nadal działają niezawodnie, podczas gdy nowe urządzenie wymaga kolejnych napraw. Starsze urządzenia zostały zaprojektowane prościej, z użyciem mniejszej ilości części, podczas gdy nowsze urządzenia są w wysokim stopniu skomputeryzowane dzięki najnowszej technologii cyfrowej.

Morrow powiedziała, że po raz pierwszy jej organizacja w ramach swoich badań porównała różne produkty, by stwierdzić, które marki są bardziej wiarygodne niż inne.

- Jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię lub pralnię w urządzenia jednej marki, dobrze będzie rozważyć Miele, LG, Thermador i Bosch – powiedziała Morrow.

Jeśli chodzi o marki, które nie radziły sobie najlepiej, to Viking zajmuje ostatnie miejsce wśród 24 marek. Żadne z głównych urządzeń tej firmy nie zarobiło więcej niż ocenę dostateczną za przewidywaną niezawodność. Inne marki, które pojawiły się poniżej przeciętnej to Electrolux, Samsung, Jenn-air i Dacor.

Ponieważ niektóre maszyny szybciej się psują, konsumenci mogą chcieć rozważyć przedłużenie gwarancji, ale badania wykazały, że koszt dodatkowej gwarancji i pierwszy rachunek za naprawę są zbliżone do 200 dolarów.

Jedno z najbardziej niezawodnych systemów pralniczych w historii.

Jeden z najbardziej niezawodnych systemów pralniczych.