Słabsze odczyty z rynku pracy

Rynek Series Top News lip 5, 2019 at 12:28 pm

zz dolar3Choć oczy inwestorów zwrócone dziś były na Stany Zjednoczone i publikowane wówczas non-farming payrolls, to w tym samym momencie udostępniono w Kanadzie najnowsze, czerwcowe dane z rynku pracy. Podobnie do amerykańskich, negatywnie zaskoczyły rynek, który na kilka minut po publikacji raportu wyprzedawał dolara kanadyjskiego.

W czerwcu zatrudnienie w Kanadzie utrzymywało się na stałym poziomie przez drugi miesiąc z rzędu. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 punktu procentowego do 5,5%, ponieważ wzrosła liczba osób poszukujących pracy.

W drugim kwartale zatrudnienie wzrosło o 132.000 stanowisk (+ 0,7%), praktycznie wszystkie w pełnym wymiarze godzin. W ujęciu rok do roku zatrudnienie wzrosło o 421.000 stanowisk lub 2,3%.

zz dolar1

W tym samym okresie całkowita liczba przepracowanych godzin wzrosła o 1,8% – czytamy w opublikowanym dziś raporcie StatCan. Publikacja zdecydowanie należy do tych z grona negatywnych.

Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu zatrudnienia na poziomie dziesięciu tysięcy osób. Tymczasem czerwcowe dane okazały się znacznie słabsze. Z kolei w przypadku poziomu bezrobocia prognozy okazały się takie jak rzeczywistość. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do poziomu 5,5% i tak też się stało.

Na informację o słabszym odczycie, kurs dolara kanadyjskiego osłabił się względem jena japońskiego o około 15 pipsów. Jednak kilka minut po publikacji cena powróciła w rejon z chwili odczytu.

zz dolar2

Więcej - TUTAJ.