Doug Ford gasi polityczny pożar

Lokalnie Top News lip 9, 2019 at 6:00 am
Premier Doug Ford i były już szef jego sztabu Dean French.

Premier Doug Ford i były już szef jego sztabu Dean French.

Premier Onatrio, Doug Ford po raz pierwszy odniósł się do zarzutów nepotyzmu stawianych byłemu szefowi jego biura, Deanowi Frenchowi.

Zarzuty te i wywołany przez nie skandal wstrząsnęły prowincyjnym rządem i doprowadziły do dymisji Frencha. Przed kilku dniami rzecznik prasowy Forda oświadczył, że wraca on do sektora prywatnego, co jakoby miał planować od początku, gdy zakończy się pierwszy rok sprawowania rządów przez Konserwatystów.

Skandal związany jest z nominacją dwóch osób na prominentne stanowiska. Osoby te były powiązane z Frenchem. Ich zarobki miały wynosić od 165 tysięcy do 185 tysięcy dolarów. Szef sztabu był też krytykowany przez niektórych posłów konserwatywnych za „despotyczny sposób rządzenia”, który miał doprowadzać niektórych posłów i pracowników „do łez”.

Ford stwierdził, że zaistniałą sytuacją zajął się natychmiast po tym, jak dowiedział się, że dwie osoby z blisko powiązane z jego szefem sztabu otrzymały wysokie stanowiska reprezentantów prowincji Ontario w USA i w Wielkiej Brytanii.

- Myślę, że zareagowałem na to wystarczająco szybko – powiedział Ford na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z konserwatywnymi premierami kanadyjskich prowincji, jakie miało miesce w Calgary.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zwolnieni zostali inni bliscy współpracownicy Frencha lub poproszono ich by sami podpisali rezygnację. W ubiegły czwartek został zwolniony Peter Fenwick, wysokiej rangi urzędnik służby cywilnej a jego biuro ds. transformacji strategicznej zostało rozwiązane po tym, jak gazeta „The Toronto Star” ujawniła, że ​​Fenwick był wieloletnim przyjacielem i klientem ubezpieczeniowym Frencha.

W związku z zaistniałą sytuacją Biuro Premiera Ontario wydało oświadczenie, w którym zapowiedziano szczegółowy przegląd wszystkich nominacji i skuteczne działania, jeśli w wyniku tej kontroli ujawnione zostaną kolejne przypadki nepotyzmu.

Ford starał się umniejszyć skutki rozgłosu, jaki nadały sprawie media liberalne stwierdzając, że mieszkańcy Ontario „nie obawiają się” skandalu związanego z nominacjami, ale bardziej troszczą się o gospodarkę prowincji.

- Ludzie, którzy słuchają „NewsTalk1010”, nie przejmują się tym – stwierdził Ford w odpowiedzi na pytanie reportera popularnej stacji radiowej.

Ford został również zapytany, czy French został zwolniony czy też poproszony o rezygnację. Premier odpowiedział wymijająco:

- Deana Frencha już nie ma.