Uważaj na cytrusy podczas upałów

Kanada Series Top News lip 10, 2019 at 12:30 pm
Amber Prepchuk

Amber Prepchuk

Amber Prepchuk z Edmonton na babskim wypadzie nad jezioro zaserwowała drinki na bazie limonki. Dwa dni później wyła z bólu…

Amber, z zawodu kosmetyczka, wybrała się wraz z przyjaciółkami do letniej rezydencji nad jeziorem. Słońce, woda, wesoła ekipa. Do pełni szczęścia brakowało już tylko kolorowych drinków. Przyjaciółki wpadły na pomysł, żeby zaserwować sobie Margaritę – letni drink na bazie tequili i limonki.

Amber nie mogła nigdzie znaleźć wyciskacza do cytrusów, więc postanowiła wycisnąć sok ręcznie. Z 18 owoców! Po przygotowaniu drinków opłukała ręce i wyszła na dwór cieszyć się słońcem. To był błąd.

Dwa dni później kobieta obudziła się wyjąc z bólu. Jej dłonie były koszmarnie poparzone.

Zjawisko, które wystąpiło na skórze to fitofotodermatoza. Jest to reakcja chemiczna, która zachodzi w wyniku ekspozycji na słońce skóry wystawionej na działanie tzw. fotouczulaczy. Roślinne fotouczulacze to przede wszystkim cytrusy, pietruszka, seler, marchew oraz figi.

Wciąż nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób reakcja chemiczna zachodzi, podczas gdy skóra innych wydaje się być niewrażliwa na ekstrakty z roślin. Nie wiadomo też, jak dużo substancji musi pokrywać skórę ani jak długa ekspozycja na słońce grozi poparzeniami. Wiadomo jedynie, że związkiem odpowiedzialnym za reakcję rośliny z promieniami UV jest psoralen (furanokumaryna).

Historia zna przypadki poparzenia skóry twarzy dziecka po zjedzeniu cytrusowych lodów. Ponieważ zdarzenie może pozostawić po sobie nie tylko przykre wspomnienia, ale i nieestetyczne przebarwienia, lekarze przypominają, że na ostrym słońcu lepiej unikać spożywania cytrusów i produktów z naturalnymi owocowymi ekstraktami.

Więcej – TUTAJ.

zz limonki2