Rośnie sprzedaż domów w GTA, rosną również ceny

Rynek Series Top News sier 6, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-08-06 at 11.22.29Według nowego raportu Toronto Real Estate Board, sprzedaż domów w okolicach Greater Toronto wzrosła o 24,3 procent w lipcu, a z powodu zwiększonego popytu rosną również ich ceny.

Indeks cen nieruchomości wzrósł w ubiegłym miesiącu o 4,4% ponieważ zmniejszyła się podaż, zaś liczba transakcji wzrosła (w porównaniu z lipcem ubiegłego roku) – jak informuje Toronto Real Estate Board.

Uśredniona cena sprzedanej nieruchomości w regionie Greater Toronto wzrosła o 3,2% w stosunku dok roku poprzedniego i wynosi 806.755 USD dol – podał TREB w raporcie opublikowanym dzisiaj.

Liczba sprzedanych nieruchomości wzrosła z 6916 do 8595, przy czym sprzedaż wszystkich kategorii nieruchomości wzrosła dwucyfrowo.

- Mówiąc ogólnie, rosnąca konkurencja między nabywcami o dostępne nieruchomości spowodowała stosunkowo silny wzrost cen powyżej stopy inflacji - powiedział Jason Mercer, analityk rynku nieruchomości .

Jednak w samym mieście Toronto średnia cena za domy wolnostojące spadła o 9,1% do 1,23 mln dol., co zrównoważyło 2,5-procentowy wzrost w sąsiedztwie (tzw. obszar 905), gdzie  średnia cena wynosi 929.633 dolarów.

Dyrektor generalny TREB John DiMichele uważa, że rośnie popyt na nieruchomości mieszkaniowe ze względu na przyrost liczby ludności. Oświadczył też, że z zadowoleniem przyjmuje się decyzję burmistrza Toronto, Johna Tory’ego i rady miejskiej, która poinstruowała pracowników, aby informowali o sposobach zwiększenia możliwości mieszkaniowych w tych dzielnicach, które tradycyjnie miały dotąd tylko domy jednorodzinne.

TREB powiedział także, że wspiera konsultacje z rządami prowincji w celu „pobudzenia i przyspieszenia” rozwoju różnych form mieszkalnictwa.

Więcej - TUTAJ.