Premier Doug Ford ostro o chorych psychicznie mordercach

Lokalnie Top News sier 10, 2019 at 10:00 am
Chory psychicznie 47-letni Zhebin Cong poćwiartował tasakiem swojego współlokaora.

Chory psychicznie 47-letni Zhebin Cong poćwiartował tasakiem swojego współlokaora.

Premier Ontario Doug Ford stwierdził, że agresywnych przestępców, których zdrowie psychiczne uniemożliwia pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej powinno się leczyć w więzieniach, czym wywołał falę ostrej krytyki ze strony opozycji i obrońców praw człowieka.

Swoje słowa premier wypowiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, podczas której rozważał przypadek 47-letniego Zhebina Conga, pacjenta w Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH), który miał przebywać pod nadzorem w szpitalu psychiatrycznym, ale uciekł z kraju.

Cong był oskarżony o okrutne zabójstwo, które miało miejsce w 2014 roku, ale w związku ze stanem zdrowia psychicznego uznano, że nie może ponosić karnej odpowiedzialności za swój czyn.

W maju tego samego roku Ontario Review Board postanowił, że ​​Cong zamieszka w CAMH z „przywilejami obejmującymi życie w społeczności w całodobowo nadzorowanych pokojach”. Innymi słowy – będzie przebywał na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego.

Rada stwierdziła, że ​​Cong stanowi „znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”.

Na konferencji prasowej premier Ford użył ostrego języka dla opisania zbrodni, której się dopuścił nazywając go „zwierzęciem”, które „poćwiartowało współlokatora”.

- Ta osoba wzięła do ręki tasak do mięsa i poćwiartowała swojego współlokatora – powiedział Ford – I ja mam z krwawiącym sercem powiedzieć, że my się nim zaopiekujemy? Mam zerową sympatię do takich ludzi.

Premier dodał, że choć jego pasją jest pomaganie ludziom cierpiącym na „prawdziwą chorobą psychiczną”, to brutalni przestępcy powinni przebywać w więzieniu.

- Musimy mieć w naszym kraju surowsze przepisy – stwierdził premier Ontario – Jeśli tacy ludzie mają problemy ze zdrowiem psychicznym, to powinni być leczeni w więzieniu. Proste.

Słowa Forda zostały natychmiast skrytykowane przez posłów do z ramienia Partii Nowych Demokratów (NDP), którzy określili je jako „nieodpowiedzialne” i piętnujące każdego, kto cierpi na chorobę psychiczną.

- Nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek usłyszę jak premier prowincji będzie określał osoby chore psychicznie jako zwierzęta – powiedziała posłanka NDP Catherine Fife – Gdy premier prowincji używa takiego języka, ludzie, którzy go oglądają i słuchają, nie usłyszą, że opisuje tylko jedną osobę, ale czują, że te komentarze dotyczą ich wszystkich.

Ford twierdzi, że „nie żałuje” swoich słów i uczuć wobec brutalnych przestępców cierpiących na problemy psychiczne i sugeruje, że społeczeństwo powinno mieć takie samo podejście.

- Przestańcie współczuć mordercy z toporem i tym wszystkim, którym krwawią serca – powiedział Ford -Ten człowiek był mordercą.