Kłusownicy rzucili się na genitalia czarnych niedźwiedzi

Kanada Series Top News sier 11, 2019 at 4:00 pm
Przechwycone przez policję łapy niedźwiedzie

Przechwycone przez policję łapy niedźwiedzie

Za taką praktyką nie kryje się nic innego jak chińska medycyna tradycyjna, zgodnie z którą stosowanie leków wytwarzanych na bazie narządów płciowych niedźwiedzi jest korzystne dla męskiej potencji. 

W Kanadzie kłusownictwo istnieje od niepamiętnych czasów, ale ostatnio przybiera nowe formy. Po niedawnej międzynarodowej operacji Thunderball wymierzonej w przestępstwa przeciwko faunie stało się powszechnie znane to, że w Kanadzie praktykowany jest nowy rodzaj polowań – polowanie na czarne niedźwiedzie amerykańskie ze względu na ich genitalia.

W prowincjach Nowy Brunswick, Ontario i Saskatchewan, pracownicy Interpolu przejęli już wiele genitaliów (jąder) czarnych niedźwiedzi, mimo iż od 1992 roku obowiązuje ustawa przewidująca bardzo surową karę za takie polowanie.

Czarne niedźwiedzie są chronione przez prawa prowincji i federalne. Istotą tego prawa jest między innymi kontrola nielegalnego transportu dzikich gatunków z jednej prowincji do drugiej i za granicę Kanady.

- Naruszającym to prawo grozi kara od 5 tysięcy do 12 milionów dolarów, a także kara pozbawienia wolności -  wyjaśnia Samantha Bayard, rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Naturalnego.

90% diety niedźwiedzia czarnego stanowią leśne jagody

90% diety niedźwiedzia czarnego stanowią leśne jagody

Popyt na genitalia czarnych niedźwiedzi bierze się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Przynajmniej tak mówi Sheldon Jordan, dyrektor instytucji odpowiedzialnej za egzekwowanie kanadyjskiej ustawy o faunie. Wyraził swój punkt widzenia w wywiadzie dla „La Presse”. Liczne artykuły i raporty mówią o ogólnym popycie ze strony specjalnych chińskich klientów na penisy i jądra niektórych zwierząt. Jest prawdopodobne, że po zabiciu czarnych niedźwiedzi tusze – przynajmniej niektóre części tuszy – są eksportowane do Chin.

W Chinach znajdą się kupcy na każde zwierzęce organy

W Chinach znajdą się kupcy na każde zwierzęce organy

Uważa się, że w Chinach można nadać nową siłę niektórym częściom ciała poprzez wchłonięcie podobnego narządu.

- Zjadanie penisa i jąder przez mężczyznę czyni go silniejszym i gwarantuje mu pełnowartościowe życie seksualne – wyjaśnia klient restauracji w Pekinie w wywiadzie z 2013 roku.

Nawet jeśli czarne niedźwiedzie nie należą do zagrożonego gatunku, władze kanadyjskie bardzo poważnie podchodzą do nielegalnych polowań na nie.

- Operacje, które niedawno przeprowadzono na granicy w celu przechwycenia części tusz czarnych niedźwiedzi, można było przeprowadzić dzięki pracy w zakresie gromadzenia danych przeprowadzonym przez ministerstwo. Będziemy nadal czynić wysiłki na rzecz ochrony tego i innych gatunków w zależności od sytuacji. Ochrona gatunkowa zwierząt pozostanie jednym z naszych priorytetów, tak długo, jak długo sytuacja tego wymaga - zapewnia Samantha Bayard.

Penis jelenia w chińskiej aptece

Penis jelenia w chińskiej aptece

Kłusownictwo związane z rynkiem chińskim nie jest niczym nowym. W listopadzie 2018 roku Chiny zakazały, a następnie ponownie zezwoliły na sprzedaż rogów nosorożca na swoim terytorium. Według legendy róg tego zwierzęcia zapobiega rakowi.

Gwałtowna zmiana stanowiska Pekinu rozgniewała wiele organizacji ekologicznych. Według danych gazety „Le Monde”, tradycyjna medycyna chińska zarobiła w ten sposób 38 miliardów dolarów w2018 roku.

Sytuacja związana z kłusownictwem na zamówienie chińskich klientów wyszła na jaw w chwili, gdy stosunki pomiędzy Kanadą a Chinami przechodzą trudny okres. Po aresztowaniu w Vancouver dyrektor Huawei Meng Wanzhou oba kraje są skłócone.

Mimo oburzenia obrońców zwierząt kanadyjscy przywódcy nie mają odwagi nadać tej historii priorytetu w relacjach z chińskimi partnerami.