Uwolniony w Syrii, wrócił do kraju

Kanada Top News sier 11, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-08-11 at 09.47.48Po ośmiu miesiącach w areszcie, na wolność wyszedł Kanadyjczyk, który był przetrzymywany przez władze Damaszku. Powrócił już do rodzinnego Nanaimo w B.C.

45-letni Kristian Lee Baxter wziął udział wcześniej w konferencji prasowej w stolicy Libanu – Bejrucie. Do uwolnienia doszło dzięki interwencji władz libańskich.

- Myślałem, że pozostanę tam na zawsze - mówił Kanadyjczyk ze łzami w oczach. - Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, czy ktokolwiek będzie wiedział, że żyję – dodał.

Z mężczyzną nie było kontaktu od 1 grudnia ubiegłego roku. Baxter podziękował ambasadzie w Bejrucie i władzom libańskim za pomoc w zapewnieniu sobie zwolnienia.

Libański szef bezpieczeństwa Abbas Ibrahim powiedział, że mężczyzna był przetrzymywany od zeszłego roku “z powodów związanych z łamaniem prawa syryjskiego”. Nie było dodatkowych wyjaśnień w jego sprawie.

Więcej informacji nie przekazała również ambasador Kanady w Bejrucie Emmanuelle Lamoureux.

Baxter wyjechał do Syrii jako turysta mimo ostrzeżeń ze strony kanadyjskiego rządu. W objętym wojną kraju nadal przetrzymywanych jest wielu obcokrajowców.

Ich sytuacja nie jest znana.

Więcej – TUTAJ.