Ziele o cytrusowym zapachu

Porady babci Jelonki sier 11, 2019 at 2:34 pm

m1Uwielbiamy jest przed ogrodników ze względu na piękne kwiaty o cytrusowym aromacie, zielarze natomiast od lat stosują go jako roślinę harmonizującą pracę całego organizmu.

Miodownik melisowaty (łac. Melittis melissophyllum L., ang. Bastard balm), często mylony z bukwicą lekarską, to roślina z rodziny jasnotowatych. Naturalnie porasta tereny południowej i centralnej Europy.

Jest źródłem wielu składników działających antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo – witamina C, olejki eteryczne, sole mineralne i kwasy organiczne.

Największą popularność miodownik zyskał jako remedium na cukrzycę i problemy z wątrobą, a także jako środek moczopędny, uspokajający i przeciwskurczowy. Wyciągi z rośliny wykorzystuje się do wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Działa także wykrztuśnie, przeciwgorączkowo i antyseptycznie.

m2Świetnie sprawdza się w przypadku trudno gojących się, przewlekłych ran, przyspiesza leczenie dermatoz i regeneruje naskórek.

Zażywany regularnie wyciąg z miodownika wzmacnia ogólną odporność organizmu.

m4W ziołolecznictwie wykorzystuje się wszystkie części rośliny, z których przygotowuje się napar.

Dawne przepisy zalecały zaparzanie 1 łyżeczki posiekanego korzenia lub 15 gram suszonych liści 0,5 l wrzącej wody. Parzyć przez 15 minut. Napar podzielić na 4 porcje i wypijać w ciągu doby. Pomaga w przypadku uciążliwego suchego kaszlu lub przy nieżycie górnych dróg oddechowych. Wspomaga także działanie układu pokarmowego, gładzi i leczy błonę śluzową żołądka i jelit, wstrzymuje biegunkę.

m3Miodownik to również świetny materiał na aromatyczną nalewkę. Można wykorzystać do jej wykonania wszystkie części rośliny. Potrzebujemy około 25 g suszu, który zalewamy 2 litrami wódki i odstawiamy na trzy tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedzamy, dosładzamy miodem (według uznania) i przelewamy do butelek. Aby miała właściwości zdrowotne, nalewkę należy pić w niewielkich ilościach, a w przypadku choroby stosować regularnie.