Uwolnić się od plastikowej zarazy

Lokalnie Series Top News sier 13, 2019 at 10:00 am

aaplastik

W Whitby wykorzystuje się technologię, która pozwala odpadom z tworzyw sztucznych zamienić się w olej napędowy i benzynę.

Pozwala na to nowa technologia o nazwie Phoenix, która może przerabiać na paliwo przedmioty jednorazowego użytku, takie jak torby plastikowe, plastikowe butelki, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko śmieci.

John O’Bireck, prezes spółki inwestycyjnej Sparta Group, mówi, że postrzega plastik „jako zasób, a nie plagę”. Mówi, że paliwo produkowane przez Phoenix jest już wykorzystywane we flocie ciężarówek jego firmy, które transportują odpady przemysłowe.

- Pięć ton plastiku można przerobić na około 4000 litrów. A 4000 litrów może napędzać całą naszą flotę 10 pojazdów każdego dnia, pracując 16 godzin dziennie – stwierdził O’Bireck.

John O’Bireck ze Sparta Group

John O’Bireck ze Sparta Group

Dodaje, że Phoenix stosuje proces pirolizy wykorzystujący ciepło do rozkładu tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.

- Plastik w jego obecnym stanie, spadnie na ziemię i będzie tam tkwił przez tysiąc lat. Używając tę ​​technologię, przekształcamy ten plastik, aby dać jeszcze jedną szansę na jego użycie – mówi prezes Sparta Group.

Proces polega na rozdrobnieniu plastiku na mniejsze kawałki i podaniu go do „szybkowaru”. O’Bireck twierdzi, że nie jest spalany – materiał znajduje się w hermetycznym naczyniu i jest ogrzewany bez dostępu tlenu.

- W procesie tak naprawdę powstają dwa gazy: kondensacyjny i niekondensowalny. Destylujemy go, aby przenieść go ze stanu gazu do stanu ciekłego.

Plastik podaje się do maszyny, która rozbija go na małe kawałki, zanim zostanie „ugotowany”.

Plastik podaje się do maszyny, która rozbija go na małe kawałki, zanim zostanie „ugotowany”.

O’Bireck mówi, że celem firmy jest ekspansja na gminy i większe firmy przemysłowe.

Firma w Nowej Szkocji stosuje podobny proces do zamiany plastiku w paliwo; niektóre inne firmy przekształcają tworzywa sztuczne w styropian, które można wielokrotnie poddawać recyklingowi.

Sheila McGrory, kierownik ds. rozwoju gospodarczego w administracji Whitby, mówi, że miasto chętnie gości pilotowy projekt Phoenix.

- Zyskał już międzynarodowy rozgłos. Ludzie z różnych części świata przyjeżdżają, by zobaczyć działającą fabrykę” – powiedziała – To świetna technologia. Jest bardzo ważna dla przyszłości naszej planety.

Keith Brooks, dyrektor programowy grupy obrony środowiska, powiedziała, że wolałaby raczej stosowanie paliw odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, ponieważ technologia z Whitby nie ogranicza produkcji tworzyw sztucznych.

Keith Brooks twierdzi, że zaledwie dziewięć procent tworzyw sztucznych używanych w Kanadzie podlega recyklingowi.

Keith Brooks twierdzi, że zaledwie dziewięć procent tworzyw sztucznych używanych w Kanadzie podlega recyklingowi.

- Utrwala gospodarkę nastawioną na produkcję śmieci – mówi – Nadal używane są chemikalia, paliwa kopalne, olej, gaz ziemny jako paliwo, tyle że przerabiane są z plastiku

Brooks twierdzi, że Kanadyjczycy poddają recyklingowi tylko dziewięć procent tworzyw sztucznych, których używają choć wydaje się, że rośnie świadomość, iż mieszkańcy nadal nie przetwarzają ich prawidłowo.

- Uważam, że musimy znacznie lepiej stosować recykling – powiedział.

Brooks twierdzi, że duża odpowiedzialność za ten problem spoczywa na firmach produkujących wszystkie tworzywa sztuczne.

- Sądzimy, że powinniśmy wybierać plastik nadający się do recyklingu. Powinniśmy od razu projektować takie tworzywa sztuczne, które będą się nadawały do recyklingu – mówi.

Organizacje stojące na straży ochrony środowiska chcą całkowitego zakazu stosowania tworzyw sztucznych. Twierdzą, że propozycja rządu federalnego o wydaniu zakazu stosowania plastików jednorazowego użytku już w 2021 roku jest dobrym początkiem.

- Tworzywa sztuczne nie rozkładają się. Gromadzą się w naszym otoczeniu – powiedział Brooks.

O’Bireck twierdzi, że projekt pilotażowy ma na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, z którymi należy się uporać.

- Przekształcenie plastiku, który mamy w coś, co może być użyteczne, jest o wiele lepsze niż wrzucenie go w ziemię – przekonuje.