Uregulować! Bezwzględnie uregulować!
Uregulować! Bezwzględnie uregulować!
Sprzedaż nikotyny w płynie, używanej w “nabojach” do elektronicznych papierosów budzi kontrowersje wśród lekarzy i antypapierosowych aktywistów.
Health Canada ostrzega przed kupowaniem płynnej nikotyny, zakazuje jej użycia, ale mimo to jest ona sprzedawana na rynku papierosów elektronicznych jako jeden ze składników wymiennych naboi do e-papierosów. Wzrost popularności tego rodzaju papierosów niepokoi urzędników służby zdrowia, którzy apelują o stworzenie przepisów regulujących ten rynek.
Również sprzedawcy e-cigarettes nie chcą funkcjonować w “szarej strefie”. Sebastian Roy, szef Canadian Vaping Association, który reprezentuje 300 sprzedawców papierosów elektronicznych apeluje do władz o wydanie przepisów, które uporządkowałyby rynek.
– Potrzebujemy odpowiednich przepisów, według których moglibyśmy funkcjonować na co dzień – powiedział Roy.
Dr Meena Dawar z Vancouver Coastal Health twierdzi, że zakaz wydany przez Health Canada nie działa.
– Każdy może produkować płyny do papierosów elektronicznych przy użyciu dowolnych składników i w dowolnym miejscu – alarmuje Dawar.
Melodie Tilson, przedstawicielka Non-smokers Rights Association zauważa, że nikt nie śledzi skąd pochodzi ciecz do papierosów elektronicznych, która dociera na półki sklepowe.
– Wiemy, że ludzie produkują płyny z nikotyną w domowych bejsmentach – zauważa Tilson – Żadne standardy w produkcji tych cieczy nie obowiązują. To jest istny “Dziki Zachód”.
W marcu ubiegłego roku Standing Committee on Health zalecił regulację rynku papierosów elektronicznych. Przeciwnicy palenia mają nadzieję, że działania urzędników utrudnią życie tym palaczom, którzy zastąpili normalne klasyczne papierosy papierosami elektronicznymi, w nadziei, że te drugie są mniej szkodliwe.
Minister zdrowia, Rona Ambrose zakomunikowała, że prace nad nowymi regulacjami są w toku.
– Prace trwają. Zastanawiamy się, jakie przepisy wdrożyć, by zapewnić nabywcom i użytkownikom papierosów elektronicznych, by sprzedawane do nich wkłady nie zagrażały ich zdrowiu – stwierdziła minister Ambrose – Na pewno trzeba wyznaczyć surowe zasady produkcji tych produktów, stworzyć też wymóg ich dokładnego oznakowania.