Lakeshore United Soccer Academy i Soccer Skills Pro
Lakeshore United Soccer Academy i Soccer Skills Pro
Co nowego dzieje się w Lakeshore United Soccer Academy? Ano – dzieje się.
W ubiegłym tygodniu zawitała w Toronto i Mississauga delegacja coraz bardziej znanej na świecie, a doskonale znanej w Polsce organizacji Soccer Skills Pro.
Celem ich przyjazdu było założenie podwalin do rozszerzenia ich działalności w Ameryce Północnej.
Początek wypadł na Kanadę, jako że prezes Lakeshore United Soccer Academy Piotr Polański już w ubiegłym roku nawiązał kontakt z Polish Siccer Skills, częścią oranizacji Soccer Skills Pro.
Piotr kierował się myślą o udostępnieniu zawodnikom Lakeshore United Soccer Academy możliwości skorzystania z obozów szkoleniowych prowadzonych przez Polish Soccer Skills w Polsce.
Kilkunastu zawodnikow skorzystało już z takiej okazji właśnie minionego lata.
Trenowali w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale i wrócili do Kanady zadowoleni tak z pobytu jak i z poprawy umiejętności piłkarskich.
Samo to doświadczenie było jakby pozytywnym rozpoznaniem do dalszego rozszerzenia współpracy między Soccer Skills Pro i Lakeshore United Soccer Academy.
Soccer Skills Pro prowadzi działalność w Polsce (Polish Soccer Skills), w Niemczech (German Soccer Skills) i Hiszpanii (Spanish Soccer Skills).
Celem organizacji jest diagnostyka poziomu rozwoju cech motorycznych oraz umiejętności technicznych, nie tylko jednorazowo, ale przez dłuższy okres czasu.
Takie obserwacje w czasie pozwalają na lepsze zrozumienie indywidualnego rozwoju w kontekście grupy rówieśników.
Dlaczego wiec wybór Soccer Skills Pro?
W systemie Soccer Skills Pro bardzo ważne jest monitorowanie postępów, jakie robią piłkarze z akademii. Umożliwia to Potencjometr – specjalne narzędzie, które w bardzo klarowny, graficzny sposób pokazuje jak dany zawodnik prezentuje się na tle swoich rówieśników z bazy ponad 20 000 wyników.
Same wyniki nie wystarczą. Potrzebna jest poprawna analiza danych oraz przekaz.
6-letnie doświadczenie zbierania danych i ich analizy dało już bardzo obiecujace owoce w Polsce.
Jednak nie same wyniki są najważniejsze. Ich wykorzystanie w praktyce, w życiu – to jest właśnie to, co nas najbardziej zaciekawiło.
W akademii dużą wagę poświęca się przepływowi informacji, dlatego system wyposażony jest w wewnętrzny komunikator. To własnie dzięki niemu możliwy jest stały kontakt między koordynatorem, trenerami oraz zawodnikami i ich rodzicami.
Znając doskonale kanadyjski rynek Zarzad Lakeshore United Soccer Academy wraz z trenerami dostrzegł wyjątkową okazje do zacieśnienia współpracy właśnie z rodzicami w celu zrozumienia całej filozofii naszego treningu mlodzieży. W końcu – bez rodziców ani rusz!
Właśnie – także z rodzicami.
I tu często napotykamy na sporo nieporozumień co do rodzicielskich oczekiwań.
Zacznijmy od tego: nie ma piłkarzy lepszych czy gorszych. Są tylko lepiej lub gorzej wytrenowani. Ta zasada przyświecała twórcom systemu Soccer Skills Pro i taka sama zasada przyświeca trenerom i działaczom Lakeshore United Soccer Academy.
Trenerzy – to najważniejsze ogniwo w systemu szkolenia sportowego. To wlaśnie trenerzy potrzebują sporo wsparcia w codziennych swoich obowiązkach. To też właśnie od ich poziomu przygotowania zależy jakość kształtowania sportowego (i nie tylko) naszych zawodników.
Właśnie takie podejście obu organizacji sprawił, że razem widzimy bardzo wyraźny wspólny cel.
System Soccer Skills Pro jest nie tylko skuteczny, ale przejrzysty. Zawiera on oprócz kompleksowej metodologii treningu drużynowego i planowania także wiele elementów, które usprawniają pracę szkoleniowców oraz działanie akademii. Przykładami mogą być wewnętrzny kalendarz, czy komunikator. Ale to nie wszystko.
Istnieje potrzeba koordynowania i sprawdzania jakości szkolenia i w tym celu największym ułatwieniem jest jednak dostęp do gotowych konspektów treningowych.
Spójrzmy na dodatkowe charakterystyki systemu Soccer Skills Pro: wyposażony jest on także w kreator składu meczowego. Trener wybiera ustawienie na boisku, decyduje, którzy zawodnicy będą grali, a oni otrzymują wiadomość o powołaniu. Po każdym meczu trener może wypełnić analizę spotkania dotyczącą całej drużyny czy poszczególnych zawodników.
Takich rozwiązań technologicznych po tej stronie oceanu na razie brak.
Bardzo istotny jest wspomniany kalendarz. Pozwala koordynatorowi planować wydarzenia dla trenerów, którzy z kolei mogą układać treningi, mecze czy zajęcia dodatkowe dla swoich zawodników. Wydarzenia są w kalendarzach widoczne dla wszystkich osób, do których są dedykowane. Dzięki dostępowi online szkoleniowiec po każdych zajęciach jest w stanie bardzo szybko sprawdzić frekwencję, dodać notatkę dotyczącą treningu lub konkretnego zawodnika. Dodatkowo ma możliwość zadawania w systemie prac domowych swoim podopiecznym i sprawdzania, jak sobie radzą z realizacją powierzonych zadań.
Najważniejszym jednak elementem długoterminowego rozwoju sportowego mlodego adepta piłki nożnej jest zrozumienie rzeczywistości.
Ja wprawdzie jestem czlowiekiem starej daty, jednak mam do czynienia na bieżąco z nowymi generacjami rodziców i ich dzieci, więc widzę jak zmienia się podejście do wychowania i nauki coraz to nowych pokoleń.
Najbardziej zauważalnym zjawiskiem jest fakt tzw. „bezstresowego wychowania” dzieci.
Takie podejście ma swoje dobre i złe strony.
Sporym błędem, jaki często nieświadomie popełniają rodzice młodych zawodników, jest wychwalanie ich talentu. Już na początku piłkarskiej drogi koniecznie chcą deklaracji trenera, że ich dziecko ma wielkie umiejętności. Jeśli to usłyszą, utwierdzają je w tym przy każdej okazji.
– W głowie dziecka, które ciągle słyszy: „Jaki ty masz talent! Jaki jesteś zdolny!”, może w pewnym momencie narodzić się myśl: „Skoro mam talent, to może nie muszę trenować tak dużo jak inni”. Czy zatem mamy przestać chwalić? Absolutnie nie! Chwalmy, ale chwalmy mądrze. Zamiast koncentrować uwagę dziecka na talencie, skierujmy ją w stronę ciężkiej, wytrwałej pracy. Mówmy: „To był bardzo dobry mecz. Pracowałeś naprawdę ciężko i jak widać, to przyniosło efekty. Oby tak dalej!”. Doceniajmy wysiłek, a nie talent. Niech młody piłkarz uczy się, że do sukcesu nie ma dróg na skróty.- (Przegląd Sportowy)
Potencjometr:
Potencjometr nie mierzy stopnia zaangażownia się do pracy czy wrodzonych zdolności piłkarskich, mierzy natomiast obiektywnie poziom umiejetności motorycznych i technicznych na tle rówieśników.
Wygrywanie takich klasyfikacji w systemie Soccer Skills Pro nie tylko wskazuje potencjal zawodnika, ale również pozwala na natychmiastowe gratyfikacje.
Spórzmy na przykłady z ostatniego lata w Polsce. 20 zawodników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas obozów Polish, Spanish i German Soccer Skills, pojechało na obóz życia. Spędzili siedem dni we Włoszech, gdzie obejrzeli na żywo wspaniałe spotkanie Serie A: AC Milan – Juventus Turyn.
Ta dwudziestka pokonała ponad 4 tysiące konkurentów, co nie jest zadaniem łatwym.
Na tygodniowym wyjeździe działo się naprawdę dużo. Młodzi piłkarze z Polski, Niemiec i Hiszpanii dużo zwiedzali. Byli w Mediolanie, Turynie, Genui i Rzymie, ale głównie trenowali.
Robili to pod okiem trzykrotnego mistrza Włoch i byłego piłkarza m.in. Genui czy AC Milan Stefano Eranio, który obecnie prowadzi grupy młodzieżowe rossonerich. Treningi pod jego okiem przypadły do gustu młodym zawodnikom, którzy przyznawali, że podczas tych zajęć bardzo dużo się nauczyli.
Uczestnicy obozu najbardziej podekscytowani byli jednak wizytą na San Siro na meczu AC Milan – Juventus (1:0). Nie była to jedyna atrakcja dla piłkarzy, bo następnego dnia spotkali się z Karolem Linettym, najsłynniejszym absolwentem Polish Soccer Skills.(Przegląd Sportowy).
Dodam tu, że trener Nawałka powołał już Karola do reprezentacji Polski.
No dobrze – co więc wynika z takiej wspólpracy tu, w Kanadzie? Cóż innego, czy specjalnego może Wasze dziecko oczekiwać?
Oczywiście – obozy szkoleniowe w Polsce, w Europie i nawet tu, na miejscu – w domu, z możliwością nagród-wyjazdów sportowych takich, o jakim wspomniałem wcześniej.
Ale nie tylko. Otóż od nowego roku będziemy prowadzić szkolenie w oparciu o najlepsze osiągnięcia tak w Polsce czy Europie, jak i w Kanadzie, jednak będziemy zawsze pamiętać, że sport to nie tylko wyniki, zwycięstwa, puchary. Dzieci muszą przede wszystkim lubić to, co robią, cieszyć się tym. Wówczas nasz sport stanie się dla nich doskonałą lekcją życia.
Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy dodatkowo nauczą się wytrwałości, systematyczności, współpracy, szacunku i odpowiedzialności. Będą bardziej zaradne, otwarte i pewne siebie. Dzięki treningom staną się nie tylko dobrymi piłkarzami, ale też dobrymi ludźmi.
Zapraszamy do współpracy!
Po więcej informacji prosimy o telefony:
Prezes: Piotr Polanski: 647-222-7820
Szef szkolenia: Adam Mielec: 416-602-3071