Kanada wciąż zainteresowana polskim mięsem
Kanada wciąż zainteresowana polskim mięsem
Rynki Kanady oraz Stanów Zjednoczonych to realna perspektywa rozwoju eksportu polskiego mięsa, głównie wieprzowiny. Kanada boi się afrykańskiego pomoru świń ale importuje…
Z udziałem importerów i dystrybutorów mięsa z Kanady i USA odbyło się w Warszawie seminarium seminarium pod hasłem „Wysoka jakość europejskiego mięsa – tradycja i pasja”. Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii “Mięso o europejskiej jakości” finansowanej ze środków UE przy wsparciu krajowych funduszy.
Rynki kanadyjski i amerykański charakteryzują się nie tylko dużą liczbą konsumentów, ale również wysokim spożyciem wieprzowiny i wołowiny. To czołówka największych światowych importerów żywności.
Sabina Klimek, wiceprezes Polish American Chamber of Commerce North East powiedziała, że USA to nie tylko rynek perspektywiczny, ale przede wszystkim wymagający i trudny z uwagi na odmienne procedury obowiązujące w rożnych stanach.
Z kolei Jason Goldstein z Rang Patagonian, Grass-fed Beef podkreślił, że Ameryka jest zainteresowane polskim mięsem, ponieważ ma poważny problem z antybiotykami i hormonami wzrostu nagminnie stosowanymi w hodowli. W Polsce nie używa się hormonów wzrostu, a standardy dotyczące antybiotyków są wyśrubowane.
– Chcemy jeść zdrową wołowinę od bydła żyjącego w dobrych warunkach, utrzymywanego na pastwisku, żywionego zielonką – mówił Jason Goldstein, potwierdzając, że polskie mięso ma dobrą opinię wśród przedstawicieli delegacji USA i Kanady.
Kilkadziesiąt różnych polskich firm i ich filie mają prawo eksportowania mięsa do Kanady (pełna lista – TUTAJ). W przypadku wieprzowiny są to przeważnie żeberka.
Kanada kontynuuje import mięsa z Polski mimo odnotowania przypadków afrykańskiego pomoru świń. Przez pierwsze 11 miesięcy 2018 r. Kanada importowała wieprzowinę z Polski za ponad 25 milionów dolarów – według danych z Agriculture Canada.
Al Mussell, ekonomista zajmujący się kanadyjskim przemysłem hodowlanym twierdzi jednak, że import wieprzowiny z Polski stanowi zagrożenie.
– Mój koledzy informują mnie, że wieprzowina z Polski przychodzi w stanie zamrożonym zgodnie z kodami HS, w przeciwieństwie do mięsa przegotowanego – mówi Mussell, kierownik badań w Agri-Food Economic Systems w Guelph (Ontario). – To lekkomyślność. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje.
Rząd federalny jest także zaniepokojony zagrożeniem ASF (afrykańskim pomorem świń). Dlaczego więc prowadzi import z Polski?
Gary Stordy, dyrektor z Canadian Pork Council mówi, że Kanada zezwala na import polskiej wieprzowiny tylko ze stref wolnych od afrykańskiego pomoru świń. Mięso jest bowiem podwójnie testowane. Tam i tu.
Mussell jednak twierdzi, że wszystko sprowadza się wyłącznie do zaufania. Kanada wierzy, że Polska ma tę chorobę pod kontrolą.
Ponadto minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau ogłosiła przeznaczenie 31 milionów dolarów finansowania w celu zwiększenia liczby psów tropiących w portach lotniczych Kanady w celu zapobiegania nielegalnie importowanym produktom mięsnym. Finansowanie to pozwala stworzyć 24 dodatkowe zespoły psów tropiących, zwiększając ich łączną liczbę do 39.
Więcej – TUTAJ.