Mięśnie Pochyłe Część 2 – Cierpnięcie dłoni – Udręka kobiet w wieku 40-50 lat
Mięśnie Pochyłe Część 2 – Cierpnięcie dłoni – Udręka kobiet w wieku 40-50 lat
Mięśnie pochyłe leżą głęboko z przodu szyi i są częstą przyczyną ucisku nerwów zaopatrujących kończynę górną. Najczęstszą przyczyną tego ucisku jest, zbyt pochylona do przodu lub na bok głowa, przez dłuższy czas, np., gdy używamy telefonów komórkowych. Ucisk na nerw może powodować drętwienie i ból w okolicy w barku i szyi, ale również w okolicy między-łopatkowej, piersiowej, ramienia, przedramienia i dłoni. Patrz na ilustrację. Tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ do ucisku nerwu może również dochodzić na innych poziomach poza szyją. Czasami ucisk jest w kilku miejscach np. barku łokciu a nawet nadgarstku. Doświadczony fizjoterapeuta albo lekarz potrafią ustalić, gdzie doszło do ucisku. Jeśli ustalimy, na którym poziomie doszło do kompresji, wówczas łatwiej jest zaplanować leczenie.

Typowa dystrybucja bólu i cierpnięcia w przypadku punktów spustowych (trigger points) w mięśniach pochyłych.
We wczesnym okresie ucisku na nerw jesteśmy sobie sami pomóc, jeżeli skorygujemy swoją postawę ciała. Jeśli pracujesz przy biurku, unikaj garbienia się, ponieważ jeśli się pochylasz do przodu, wówczas przednie mięśnie szyi i barków ulegają napięciu. Powinniśmy odczuć ulgę, jeśli cofniemy głowę do tyłu. Jeśli masz nawyk trzymania telefonu między uchem a barkiem, to wcześniej lub później doprowadzisz do spazmów mięśni pochyłych, co skutkuje drętwieniem jak na ilustracji. Następną przyczyną cierpnięcia może być sposób, w jaki śpimy. Jeśli cierpimy na drętwienie rąk po nocnym odpoczynku to powinniśmy próbować spać na plecach, ponieważ wtedy mięśnie szyi barków są bardziej zrelaksowane i nie uciskają na nerwy. W przypadku ostrego bólu szyi promieniującego do ręki, często najlepszą terapią będzie rozluźnianie spiętych mięśni masażem leczniczym połączonym z mobilizacją wykonaną, bądź przez fizjoterapeutę albo chiropraktora. Natomiast, jeżeli ucisk występuje w okolicy barku należy dokonać mobilizacji stawu barkowego. Tak samo, jeżeli mamy przyciśnięty nerw przez struktury nadgarstka to terapeuta powinien zrobić mobilizację tej okolicy, aby przynieść pacjentowi ulgę. Pamiętaj, jeśli masz ból lewego barku i lewego ramienia powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem, ponieważ często są to objawy problemów z sercem.

Czasami dochodzi do ucisku na nerw w 2 różnych okolicach (tzw. double crush syndrome) jak jest to pokazane na ilustracji, gdzie mamy uciśnięte korzenie nerwów ręki przez dyski w okolicy szyi lub przez mięśnie pochyłe, żebro szyjne, czy mięsień piersiowy mniejszy. Drugi ucisk może być pod ścięgnem bicepsa, w okolicy łokcia lub w nadgarstku. Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie ustalić miejsce kompresji. Może to być później potwierdzone badaniami obrazowymi takimi jak ultradźwięki lub MRI.
Poniżej podaje kliniczne przykłady omawianego schorzenia.
Anna, 16 letnia dziewczynka, grała na wiolonczeli, ale musiała przerwać granie, ponieważ odczuwała znacznie osłabioną siłę barków ramion i rąk. Mama podejrzewają, że ma to związek z wypadkiem na basenie, kiedy nadwyrężyła sobie szyję. X-ray i MRI nie wykazały żadnych istotnych zmian.
Joanna 49 letnia kobieta, która pracuje w fabryce cierpiała na ból barku promieniujący do prawego ramienia. Ból był gorszy rano i często budził ją w nocy. Przedramię i dłoń były często po pracy lekko opuchnięte. Pani ta martwiła się, że nie będzie mogła dalej pracować, jeśli jej objawy się nasilą.
W obu przypadkach terapia mięśniach pochyłych i mobilizacja barku i szyi w naszej klinice w dość szybkim czasie przyniosła ulgę.
Tomasz Góralski RMT – (terapeuta masażu) Kanada, lekarz z Polski
- European Massage and Physiotherapy Center organizuje, bezpłatne seminaria o bólach pleców, szyi, bioder itp. Dowiedz się, dlaczego masz ból! Odpowiemy na twoje pytania!
- Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku samochodowym, to dzwoń po bezpłatną konsultację w języku polskim. Nie pobieramy żadnych opłat z góry.
- Pomagamy w załatwianiu formalności z ubezpieczeniami. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym szybciej pozbędziesz się bólu.
- Prosimy dzwonić pod 905-361-0993 lub 905-270-5553
- Poza godzinami otwarcia email na: EmassageCanada@gmail.com.
- Nasz adres jest na : www.medmassage.com.