Barwy w ogrodzie
Barwy w ogrodzie
Ogród kwiatowy to niewątpliwie ozdoba każdego domu. To miejsce, gdzie z przyjemnością możemy się oddać relaksowi. Jak zaaranżować nasz ogród marzeń, aby spełniał nasze oczekiwania i był naszą oazą ? Poza odpowiednio zaplanowaną przestrzenią przyda nam się też wiedza o odpowiednim dobieraniu kolorystycznym roślin. Dzięki tej wiedzy nasz ogród uzyska harmonijny wygląd. Dobór barw bowiem wyraża charakter przestrzeni. To właśnie barwa decyduje o tym, czy dana roślina bądź inny element tworzy spójną całość z przestrzenią, czy się z niej wyróżnia. Wszystko jest zależne od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Zimne tonacje sprawiają wrażenie oddalenia, a ciepłe przybliżają. Narzędziem, które może nam pomóc podczas kreowania ogrodu jest koło barw, czyli zbiór kolorów podstawowych i pochodnych- dzięki takiej palecie można łatwiej wyobrazić sobie połączenie poszczególnych roślin w ogrodzie. Opiszę teraz kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować.
Jeśli naszym celem jest osiągnięcie spokoju i harmonii z otoczeniem proponuję zastosowanie jednego koloru kwiatów na danej rabacie. Możemy oczywiście bawić się odcieniami danej barwy i połączyć dwa lub trzy odcienie ulubionego koloru. Stonowany i spokojny ogród uzyskamy też łącząc zieleń, fiolet i kolor niebieski. Kolejny sposób doboru opiera się na kole barw. Wystarczy wybrać 2-3 kolory, które ze sobą sąsiadują i z nich zbudować kompozycję. Jeśli chcemy mieć mocny akcent w ogrodzie, zastosujmy czerwień i pomarańcz, bądź po prostu kolory podstawowe. Można je łączyć parami lub skomponować rabatę z wszystkich trzech kolorów- żółtego, niebieskiego i czerwonego. Kontrast będzie gwarantowany. Inny sposób na osiągnięcie kontrastu jest ułożenie kwiatów z dwóch kolorów, które są naprzeciwko siebie w kole barw. Są to- zieleń i czerwień, żółty i fiolet oraz niebieski i pomarańczowy. Łącząc je uzyskamy efekt wzmocnienia kolorów-będą się one wydawały bardziej głębokie i intensywne. Osoby nie lubiące dużego kontrastu, jednak chcące osiągnąć różnorodność w ogrodzie powinny wprowadzić trójkolorowe zestawienia oparte na jednym z dwóch zestawów barw- fioletowy, zielony i pomarańczowy, bądź- niebieski, żółty i czerwony.
Kolory to fundamentalny element, który tworzy ogród. Tak jak dobieramy kolory do wnętrza domu tak powinniśmy również zadbać o harmonię barw w ogrodzie. Kolory w przyrodzie nie są wieczne- zmieniają się wraz z porami roku. Wiosną są soczyste, w pełni lata dojrzewają i ukazują nam swoją głębię , na jesieni natomiast ocieplają chłodne dni kolorem złota i pomarańczowymi odcieniami. Na taki naturalny stan nie mamy wpływu, jednak jakie kolory będą w naszym ogrodzie decydujemy sami. Rabaty we wszystkich kolorach tęczy dają przepiękny efekt, bo kolory same w sobie są piękne. Jednak przebywanie w nim może wywołać niepokój i rozdrażnienie, a przecież chodzi o to, aby w ogrodzie odpocząć, a nie się denerwować. Dlatego tak ważne jest by odpowiednio dobrać kolory, gdyż mają one duży wpływ na nasze samopoczucie.
Zosia w ogrodniczkach
Komentarze (0)