Lipcowy ogród
Lipcowy ogród
Ogród w lipcu jest pełen barw, rośliny kwitną i cieszą nas kolorami. Aby jednak pozostawał ładny przez całe lato, musimy poświęcić mu trochę czasu. Trzeba o niego dbać- należy go podlewać, pielić, nawozić, usuwać przekwitłe kwiaty i odpowiednio przycinać rośliny. Niektóre czynności trzeba wykonywać w określonym czasie, ponieważ inaczej nie dadzą żadnego efektu. Lipiec jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku, pogoda sprzyja lenistwu, lecz rośliny wymagają naszej troski.
Najważniejszą pracą w ogrodzie jest odchwaszczanie, podlewanie i zasilanie roślin. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż, aby rośliny nie tworzyły nasion – wtedy dłużej kwitną. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm. Szczególnie róże w okresie kwitnienia wymagają naszej troski. Regularnie je odchwaszczajmy, a kwitnące nawoźmy nawozem wieloskładnikowym. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego, ale za to obfitego. Przekwitające kwiatostany usuwajmy na bieżąco. Niektóre róże już przekwitły, lecz jeśli w porę je przycięliśmy i zasililiśmy nawozem, odwdzięczą się i zakwitną powtórnie.Musimy bardzo starannie obserwować liście róż, bo w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy deszczowej pogodzie przez choroby grzybowe. Wiele szlachetnych odmian jest bardzo wrażliwych i w takiej sytuacji może nawet zginąć. Szybkie wykrycie pierwszych objawów zagrożenia i opryskanie roślin pomoże nam w skutecznym pozbyciu się kłopotu.
Różom, migdałkom i innym szczepionym krzewom oraz drzewkom owocowym wycinamy dzikie pędy odbijające z podkładki, bo mogłyby zagłuszyć delikatną część szlachetną. Pamiętajmy też o glicynii – skracamy najbardziej wybujałe pędy o 1/3 i usuwamy stare, nierozwinięte pąki, żeby były mocniejsze i obficie kwitły w przyszłym roku. Obficie podlewamy wieczorami cały ogród. Zwykłe popryskanie wodą nie wystarczy. Woda musi dotrzeć do korzeni. Dlatego najlepiej rzadziej podlewać, ale obficie i lejąc wodę od razu w korzenie Systematycznie nawozimy rośliny w donicach, gdyż one najbardziej ucierpiały z powodu braku składników pokarmowych. Używamy wyłącznie nawozu płynnego, ponieważ dociera najszybciej do korzeni. Czyśćmy rośliny jednoroczne w skrzynkach balkonowych, aby dłużej zachowały urodę. Jeżeli któreś rośliny zmarniały dobrze je usunąć i wymieniać na inne, aby nasze kwitnące dekoracje zawsze wyglądały ładnie.
Można jeszcze dzielić i przesadzać niektóre byliny oczywiście te, które nie kwitną w tej chwili, ale warto to robić w pochmurne dni. Niektóre wysokie byliny jak ostróżki, rudbekie i dalie potrzebują podpórki, aby nie łamały się pod ciężarem kwiatów, zwłaszcza po obfitych deszczach. W tym miesiącu możemy również dzielić najbardziej ekspansywne gatunki roślin na skalniaku, które zakończyły już kwitnienie. Podzielmy zatem i przesadźmy żagwin, pierwiosnki, gęsiówki, płomyk szydlasty i aster alpejski. Pod koniec miesiąca możemy też zasadzić na głębokość 15-20 cm. cebulki zimowitów
Pamiętajmy również o pielęgnacji trawników- należy strzyc je regularnie, ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu – więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę – najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni.
W lipcu często wyjeżdżamy na urlopy, nie zostawiajmy ogrodów bez opieki, bo po powrocie może się okazać, że część roślin musimy wymienić. Jeśli wyjeżdżamy na krótki okres podlejmy go obficiej przed wyjazdem. Jeżeli jednak nasza nieobecność będzie trwała dłużej- poprośmy zaprzyjaźnioną i znającą się na rzeczy osobę o opiekę nad naszymi roślinami
Zosia w ogrodniczkach
Komentarze (0)