Gdy nie ma gdzie chodzić, rośnie ryzyko chorób serca
Gdy nie ma gdzie chodzić, rośnie ryzyko chorób serca
Osoby mieszkające w dzielnicach, w których trudno poruszać się pieszo, mogą być nawet o 33% bardziej narażone na choroby układu krążenia – informuje „Journal of the American Heart Association” dzięki badaniom kanadyjskich naukowców.
Badacze z St. Michael’s Hospital of Unity Health w Toronto wykazali, że osoby zamieszkujące dzielnice, w których najtrudniej poruszać się pieszo były nawet o 33% bardziej narażone na choroby układu krążenia. Analizą objęto prawie 45 tys. osób w wieku od 40 do 74 lat, mieszkających w 15 głównych ośrodkach prowincji Ontario.
Poza zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych osoby mieszkające w najmniej nadających się do chodzenia dzielnicach znacząco częściej miały wysokie ciśnienie tętnicze i cukrzycę.
Jak zaznaczył główny autor badania, dr Gillian Booth, także wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że sposób projektowania miast i gmin może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zachęcił mieszkańców dzielnic, w których trudno poruszać się pieszo, aby starali się być aktywni fizycznie na inne sposoby.
Badanie wykazało również, że mieszkańcy nieprzyjaznych pieszym dzielnic mniej palą, zatem prawdopodobnie różnice dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowym mogą być częściowo zniwelowane ze względu na wysoki poziom palenia w innych dzielnicach.
Więcej – TUTAJ.