Kontrowersyjna szopka w Eastminster United Church
Kontrowersyjna szopka w Eastminster United Church
W jednym z kościołów we wschodniej części Toronto pojawiła się szokująca szopka Bożonarodzeniowa przedstawiająca śpiącego Jezusa w drucianej klatce.
Szopka w kościele Eastminster United Church została zaprojektowana przez wielebną Michiko Bown-Kai i jej koleżankę Jane Sanden. Kapłanki w ten sposób chciały zainspirować Kanadyjczyków do zastanowienia się nad traktowaniem dzieci migrantów i uchodźców w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
– Tak często jesteśmy zalewani w wiadomościach obrazami zatrzymanych dzieci i rozdzielonych rodzin. Jest to bardzo przytłaczające – powiedziała Bown-Kai – To rodzaj przemocy, która ma w sobie element duchowy, a zatem wymaga od nas stosowania duchowych praktyk i angażowania się… Pomaga to duchowemu dziełu zrozumienia sensu niesprawiedliwości.
Szopki przedstawiające narodziny Jezusa wystawiane są w okresie Adwentu – czasu w kościelnym kalendarzu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Przyjmują one różną formę, często nawiązującą do problemów i wydarzeń dziejących się we współczesnym świecie.
Szopka w Eastminster United Church przedstawia naturalnej wielkości „żłobek” z małym Jezusem owiniętym w srebrną, chroniącą przed chłodem folię, w którą owijane są dzieci w amerykańskim czy kanadyjskim areszcie imigracyjnym. Całość umieszczona została w drucianej klatce przypominającej nieco te, w jakich przebywają złapane przez służby zwierzęta.
Wielebna Bown-Kai powiedziała, że podobnie jak dzieci uchodźców, Jezus też był dzieckiem uchodźców, bowiem ostatecznie uciekł przed prześladowaniami.
– Ważne jest, aby spojrzeć na historię Jezusa i zrozumieć kontekst polityczny w chwili jego narodzin, i zobaczyć dzisiejsze podobieństwa – powiedziała Bown-Kai – Historia Jezusa zawsze dotyczyła trudnych narodzin… (nasza szopka) pomaga ludziom bardziej emocjonalnie zaangażować się w ten temat.
Bown-Kai dodała, że Eastminster United Church walczy o prawa migrantów i uchodźców od bardzo dawna. Powiedziała, że kościół sponsoruje uchodźców i uczestniczy w wiecach promujących prawa migrantów.