Otyłość dzieci wpływa na wyniki badań krwi
Otyłość dzieci wpływa na wyniki badań krwi
Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie “Endocrin Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” waga może wpływać na prawidłową interpretację wyników rutynowych badań krwi u dzieci.
Liczba młodzieży z nadwagą lub otyłością dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Stan otyłości jest zatrważający, ponieważ nawet około 18,5% dzieci wykazuje otyłość. Ponieważ rosnące wskaźniki otyłości u dzieci i młodzieży stają się poważnym problemem zdrowia publicznego, ważne jest, aby pacjenci i lekarze rozumieli potencjalny wpływ masy ciała na rutynowe badania krwi.
– Przeprowadziliśmy pierwszą kompleksową analizę wpływu otyłości na rutynowe badania krwi w dużej populacji dzieci i stwierdziliśmy, że dotyczy to prawie 70% badań krwi – powiedziała pierwsza autorka badania, dr Victoria Higgins, pracownik szpitala dziecięcego Sick Kids oraz specjalistka z Uniwersytetu Torontońskiego. – Ponieważ decyzje dotyczące leczenia są często oparte na zakresach normatywnych opartych na dużej, zdrowej populacji, zrozumienie, w jaki sposób i na które rutynowe badania krwi wpływa otyłość, jest ważne dla prawidłowej interpretacji wyników badań krwi.
Badacze przebadali ponad 1300 zdrowych dzieci i młodzieży ze społeczności w rejonie Greater Toronto i odkryli, że otyłość wpływa na 24 rutynowe badania krwi, w tym testy czynności wątroby, markery stanu zapalnego, lipidy i żelazo.
Chociaż nie wiadomo, czy ten efekt otyłości u dzieci odzwierciedla wczesną chorobę, lekarze powinni być świadomi tych wyników podczas interpretacji kilku badań krwi u dzieci.
– Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań pomogą pediatrom i lekarzom rodzinnym lepiej ocenić dzieci i młodzież o różnym stopniu nadwagi lub otyłości – poinformowała Higgins.
Więcej – TUTAJ.