Nowe przepisy dla taksówkarzy, kierowców Ubera i Lyfta
Nowe przepisy dla taksówkarzy, kierowców Ubera i Lyfta
W ubiegłym roku Rada Miasta Toronto wprowadziła nowe regulacje związane z funkcjonowaniem firm świadczących usługi przewożenia pasażerów po mieście takich jak Uber, Lyft i taksówki. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo pasażerów i dostępność świadczonych usług.
Nowe regulacje weszły w życie wraz z nadejściem Nowego Roku, w środę. Wprowadzają one poważne zmiany dla kierowców pojazdów, którymi są przewożeni ludzie.
Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadzili radni Toronto:
Doświadczenie w jeździe
Kierowcy świadczący usługi przewozowe, w tym Uber, Lyft, taksówki i limuzyny muszą mieć minimum trzy lata wymaganego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.
Obowiązkowe kursy
Wszyscy kierowcy muszą pomyślnie ukończyć zatwierdzony przez miasto program szkoleniowy, aby uzyskać licencję lub jej przedłużenie. Szkolenie ma obejmować różne tematy, wśród nich szkolenie w zakresie bezpiecznego transportu pasażerów, jazdy w warunkach miejskich, zapewnienia dostępnych usług, zwalczania rasizmu, różnorodność i wrażliwość oraz wymogi prawne.
„Uważaj na rower”
Kierowcy będą musieli teraz umieszczać w swoich pojazdach tabliczki z napisem „uważaj na rower”. Oprócz tych powiadomień firmy będą musiały wysyłać ostrzeżenia za pośrednictwem swojej aplikacji, aby przypominać pasażerom, aby uważali na rowerzystów przed opuszczeniem pojazdu.
Montaż urządzeń ręcznych
Kierowcy muszą bezpiecznie zamontować w pojazdach elektroniczne urządzenia przenośne jak na przykład smartfony.
Kamery monitoringu wewnątrz pojazdu
Jeżeli w taksówce zainstalowana jest kamera monitoringu kierowcy muszą w pojeździe zamieścić informację o tym, jeśli obiektyw kamery rejestruje pasażerów.
Fundusz dostępności
Regulamin wprowadza również nowy fundusz dostępności, który ma pomóc w zrównoważeniu kosztów świadczenia usług dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Program będzie finansowany z opłat od firm zajmujących się przewozem osób, które nie świadczą usług dla inwalidów. Środki zostaną wypłacone właścicielom i kierowcom samochodów dostosowanych do przewożenia osób na wózkach.
Wejście nowych przepisów w życie wywołało sporo krytyki. Głównym powodem jest wymóg obowiązkowego szkolenia kierowców w chwili, gdy żaden program szkoleniowy nie istnieje.
– To zajmie trochę czasu – powiedział Carleton Grant, dyrektor wykonawczy Municipal Licensing and Standards. Stwierdził, że miasto współpracuje z Centennial College w celu opracowania programu. Ma on być przygotowany do 1 czerwca, kiedy to nowi kierowcy będą musieli legitymować się dowodem takiego szkolenia.
Kristine Hubbard reprezentantka firmy taksówkowej Beck stwierdziła, że nowe przepisy są głęboko wadliwe. Powiedziała, że nowy regulamin przypomina jej „usta świni pomalowane szminką” argumentując, że nowe przepisy nie poprawią bezpieczeństwa na ulicach Toronto. Skrytykowała także radnych uchwalających nowe przepisy za nieuwzględnienie regulacjach wymagań dotyczących efektywności paliwowej pojazdów.