Co wyrzucić i gdzie wyrzucić? – oto jest pytanie!
Co wyrzucić i gdzie wyrzucić? – oto jest pytanie!
Sortując śmieci często popełniamy błąd wrzucając do recyklingu przedmioty, które się do niego nie kwalifikują, a nawet mogą zaszkodzić innym materiałom, które nadają się do ponownego przetworzenia.
Annette Synowiec, dyrektor ds. planowania i pomocy w zakresie zarządzania odpadami stałymi w torontońskim urzędzie miejskim mówi, że ważne jest, aby dokonać przeglądu tego, co trafia do pojemników: zielonego na odpady organiczne, niebieskiego na odpady nadające się do recyklingu i szarego, na pozostałe śmieci. Ważne jest, by właściwe odpady trafiły we właściwe miejsce.
– Święta, Święta i po Świętach. A z czym mamy do czynienia tym okresie? Czasem z większym marnotrawstwem, z którym musimy sobie radzić – mówi Synowiec w rozmowie z dziennikarzem CBC News – Ważne jest, aby mieszkańcy Toronto wiedzieli, jak właściwie przetwarzać i usuwać swoje odpady.
– Jeśli materiał nadający się do recyklingu jest zanieczyszczony, nie można go właściwie przetworzyć, a zatem jeśli materiały nienadające się do recyklingu zostaną wrzucone do niebieskich pojemników, mogą zepsuć materiały nadające się do recyklingu – tłumaczy – Kiedy mamy „brudny” recykling, to zanieczyszcza on surowce wtórne, a wtedy nie posiadamy wystarczającego zapasu surowców nadających się do ponownego przetworzenia. Nie ma takiej możliwości, aby stały się kolejnym produktem.

Annette Synowiec, dyrektor ds. planowania i pomocy w zakresie usług gospodarki odpadami stałymi w torontońskim urzędzie miejskim.
Synowiec mówi, że mieszkańcy, zwłaszcza po świątecznym sezonie, muszą uważnie sortować przedmioty, które mają zostać odrzucone, biorąc pod uwagę to, że wykonane z wielu materiałów.
Na przykład torby na prezenty świąteczne często składają się z papieru, kokardek i sznurka. Kokardki i sznurki należy usunąć, zanim będą mogły zostać poddane recyklingowi. Ale też warto pamiętać, że tesame torby mogą być ponownie wykorzystane w przyszłym roku.
Skrzynki na pomarańcze wykonane są z drewna, papieru, metalu i plastikowej siatki. Trzeba pamiętać, że skrzynka w formie, w jakiej jest sprzedawana, nie może zostać poddana recyklingowi.
– Nie ma rynku zbytu na drewno z odzysku, szczególnie połączonego z wieloma materiałami – mówi.
Zatem skrzynki po pomarańczach powinny wylądować w pojemniku na śmieci.
– Na przykład, jest tu stara plastikowa zabawka dla psa w całkiem dobrym stanie. Mogłaby mieć jeszcze trochę życia i zostać komuś podarowana – mówi Synowiec.
Urzędniczka magistratu przypomina mieszkańcom, że żywność też może zanieczyścić surowce wtórne. Dlatego na przykład szklane słoiki po kwaszonej kapuście lub śledziach w oleju powinny być przed wrzuceniem do recyklingu dobrze umyte.
Czarne worki na śmieci nie powinny znaleźć się obok niebieskich pojemników
– Jeśli masz więcej materiałów do recyklingu, który nie mieści się w pojemniku nie należy ich wkładać do czarnych plastikowych worków na śmieci, co robi wielu z nas – informuje – Chcemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zobaczyć, co jest w worku i czy można to poddać recyklingowi. Dlatego prosimy o umieszczenie takich materiałów w przezroczystej torbie.
Na swojej stronie internetowej miasto ma informacje i programy, które pomagają mieszkańcom w sortowaniu śmieci. Jednym z nich jest Waste Wizard. Mieszkańcy mogą skorzystać z tego zasobu, aby dowiedzieć się jak segregować odpady.
„Zanieczyszczony recykling” to nazwa techniczna materiałów i śmieci niezdatnych do recyklingu w systemie przetwarzania odpadów, te zanieczyszczenia obejmują duży asortyment – od resztek żywności w pojemnikach do opakowań plastikowych niepodlegających recyklingowi po bardziej oczywiste śmieci, takie jak odzież i zbiorniki propanu.
Podczas poddawania systemowi recyklingu „zanieczyszczone” materiały mogą zamienić tony innych doskonałych surowców wtórnych w śmieci lub obniżyć ich wartość i utrudnić ich sprzedaż, dzięki której można zrównoważyć koszty programów recyklingu.
Jo-Anne St. Godard, dyrektor wykonawczy Recycling Council of Ontario, mówi, że ludzie muszą przemyśleć swoje nawyki, bardzo jasno określić swoje potrzeby i dokonywać zakupów z jasno określonym celem.
– Wiem, że wszyscy jesteśmy zajęci i wiem, że chcemy żyć wygodnie, ale warto pomyśleć i zaplanować co kupić w sklepie spożywczym zanim się te zakupy zrobi – mówi St. Godard – Czy potrzebuje paczki? Czy potrzebuje torby? Czy kupujesz więcej niż faktycznie możesz spożyć? Warto skończyć z wyrzucaniem żywności lub opakowań, w których tę żywność kupujemy.