Justin Trudeau: Rząd USA nie uprzedził nas o ataku
Justin Trudeau: Rząd USA nie uprzedził nas o ataku
Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że rząd USA nie uprzedził Kanady o planowanym ataku na irańskiego generała Quasima Suleimaniego oraz, że gdyby nie wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie osoby, które zginęły w zestrzelonym ukraińskim samolocie, “byłyby teraz z rodzinami”. Premier przyznał, że w kraju widoczne są wielkie emocje.
– Stany Zjednoczone dokonują własnych ustaleń. W ważnych sprawach próbujemy działać jako społeczność międzynarodowa. Ale czasami kraje podejmują działania nie informując swoich sojuszników – powiedział Trudeau w wywiadzie dla Global News. Dodał, że “z pewnością” chciałby zostać poinformowany o przygotowywanym ataku.
Premier podkreślił, że jego rząd dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej sprowadzić do kraju zwłoki Kanadyjczyków, którzy zginęli w katastrofie, ale “może to potrwać tygodnie, a być może nawet miesiące”.
W zestrzelonym pod Teheranem samolocie pasażerskim ukraińskich linii UIA zginęły wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie (176), w tym 57 Kanadyjczyków. Do nieintencjonalnego zestrzelenia maszyny w rezultacie ludzkiego błędu przyznała się po kilku dniach armia irańska.
Trudeau oświadczył w wywiadzie, że gdyby nie ostatnia eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie, spowodowana zabiciem 3 stycznia w ataku rakietowym amerykańskiego drona wpływowego irańskiego generała Suleimaniego, “ci Kanadyjczycy byliby teraz w domach ze swoimi rodzinami”. Wcześniej rząd Kanady poinformował, że wysłani do Iranu kanadyjscy śledczy będą odgrywać “aktywną rolę” w ustalaniu wszystkich okoliczności tragedii. Mają mieć m. in. zapewniony dostęp do rejestratorów lotu ukraińskiego boeinga, czyli tzw. czarnych skrzynek.
Tymczasem Michael McCain, szef jednego z dużych kanadyjskich koncernów mięsnych Maple Leaf Foods, oskarżył w serii wpisów na Twitterze “narcyza w Waszyngtonie” i “liderów amerykańskiego rządu, nieograniczanych systemem kontroli i równowagi” o “niepotrzebną, nieodpowiedzialną serię wypadków w Iranie”, która doprowadziła do śmierci żony i syna kolegi. “To są moje osobiste przemyślenia” – zaznaczył McCain. Jego wpisy cytowały i komentowały media nie tylko w Kanadzie, a także w USA i Wielkiej Brytanii.
Najpierw prominentny polityk rządzącej partii liberalnej i minister imigracji Marco Mendicino został zapytany w radiu publicznym CBC o komentarz do wpisów McCaina. Mendicino powiedział, że wypowiedź szefa Maple Leaf Foods “wyraża i odzwierciedla gniew odczuwany przez rodziny i Kanadyjczyków w całym kraju”. Podkreślił przy tym, że Kanada i USA są sojusznikami i muszą współpracować.
O tweety McCaina zapytany został również premier Trudeau. W odpowiedzi powiedział, że “słyszy wielu Kanadyjczyków wyrażających wnioski, emocje, oburzenie, żałobę”. “Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków, z różnych stron” – zauważył premier. “Odczuwam ból jak wszyscy Kanadyjczycy. Odczuwam gniew jak wszyscy Kanadyjczycy. Jednak w odróżnieniu od wielu ludzi mam do wykonania pracę, a polega ona na pomocy tym rodzinom, bezpośrednio” – podkreślił.
Wszyscy przedstawiciele władz Kanady, którzy mają udać się do Iranu, otrzymali już wizy.
W minioną niedzielę m.in. w Toronto, Edmonton i Montrealu odbyły się zgromadzenia upamiętniające pasażerów zestrzelonego samolotu. W poniedziałek szef jednej z firm z Toronto wspólnie z burmistrzem miasta Johnem Torym rozpoczęli kampanię “Canada Strong”, której celem jest zebranie 1,5 mln dol. na pomoc rodzinom ofiar tragedii.
Tuż po zestrzeleniu samolotu, część irańskich mediów zaczęła sugerować, że do katastrofy doszło, bo Boeing ukraińskich linii lotniczych zmienił trasę i w tak niespokojnym czasie kierował się w stronę terytorium baz wojskowych. Do tych tez odniósł się szef ukraińskiego MSZ Wadym Prystajko. Sugestie Iranu nazwał wprost „nonsensem”.
– Widziałem informacje w mediach, że nasz samolot zmienił trasę… Owszem, zmienił, bo został trafiony przez rakietę! Wtedy już umierał… – mówił Prystajko. Ukraiński minister spraw zagranicznych przekazał przy tym, jak brzmiały ostatnie słowa pilota samolotu.
“Na pokładzie wszystko w porządku. Przechodzę na autopilota” – miał powiedzieć pilot zestrzelonego Boeinga.
W związku z katastrofą 16 stycznia w Londynie spotkają się przedstawiciele pięciu krajów – Ukrainy, Kanady, Szwecji, Afganistanu oraz Wielkiej Brytanii. To m.in. właśnie z tych państw pochodziły ofiary z zestrzelonego Boeinga 737-800.