Epidemia syfilisu w Nowej Szkocji
Epidemia syfilisu w Nowej Szkocji
Urzędnicy ds. zdrowia publicznego ogłosili wybuch epidemii kiły w prowincji Nowa Szkocja. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba przypadków tej choroby wzrosła tam dwukrotnie.
Tamtejszy resort zdrowia w ubiegłym roku odnotował 82 przypadki tej groźnej choroby wenerycznej. Dla porównania w 2017 r. stwierdzono tylko 38 osób zarażonych.
W przypadku kiły (syfilisu) nie ma konkretnej grupy wiekowej, w której rozprzestrzenia się choroba. Przypadki zarażenia stwierdzono u osób w wieku od 20 do 65 lat, a nawet starszych. Choroba przenoszona jest przede wszystkim drogą płciową. Można się nią zarazić przede wszystkim przez seks bez zabezpieczenia. Choroba może się też przenosić przez krwiobieg. Przyczyną jest bakteria – krętek blady. Choroba może powodować trwałe uszkodzenia ciała, a przypadku braku leczenia może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta.
20%. zdiagnozowanych przypadków to kobiety. Lekarze przyznają: chociaż choroba częściej dotyka mężczyzn, to w ostatnim okresie notuje się zdecydowany wzrost zachorowań również u pań. Podobne obserwacje dotyczą też innych rejonów Kanady.
Lekarze przypominają, że rzeczywista liczba zarażonych tą chorobą może być znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych statystyk. Kiła należy bowiem do tzw. chorób wstydliwych i wiele osób niechętnie się do niej przyznaje, ignorując pierwsze objawy. Syfilis można wykryć na podstawie prostego badania krwi.
– Bezpieczniejsze praktyki seksualne i poddawanie się testom na syfilis mogą pomóc w zmniejszeniu liczby przypadków kiły, które obserwujemy obecnie w Nowej Szkocji – podkreśla dr Gaynor Watson-Creed.
Objawy kiły mogą pojawić się w ciągu 10 do nawet 90 dni po zarażeniu.
Typowe objawy:
– owrzodzenie, rany w miejscach intymnych,
– bóle mięśni i stawów,
– zwiększone zmęczenie,
– wysypka na klatce piersiowej, plecach, dłoniach i stopach.
U części chorych choroba może nie dawać żadnych objawów. Kiłę leczy się za pomocą antybiotyków.
To nie pierwszy raz, kiedy w Kanadzie ogłoszono wybuch epidemii kiły. Również w Europie od kilku lat utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę odnotowanych przypadków zarażenia tą chorobą. Odsetek pacjentów cierpiących na syfilis rośnie zwłaszcza na Islandii, Malcie, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
Więcej – TUTAJ.