Airbus przejmuje produkcję samolotów od Bombardiera
Airbus przejmuje produkcję samolotów od Bombardiera
Airbus rzuca rękawicę Boeingowi i przejmuje jego konkurenta. Airbus oraz rząd prowincji Quebec przejęły wszystkie udziały w produkcji samolotów Bombardier. Airbus będzie miał 75% udziałów, a pozostałe będą należeć do Quebecu.
Gdy Airbus w październiku 2017 r. wszedł do lotniczego projektu samolotów wąskokadłubowych Bombardiera, europejska firma miała 50,06% udziałów, Bombardier – 33,58%, a rząd Quebecu – 16,35%. Nowa umowa zwiększa udziały rządu frankofońskiej prowincji, ale Airbus odkupi je w 2026 r. Airbus zapłacił już 531 mln dol., kolejnych 60 mln zostanie przelanych w latach 2020-2021.
Bombardier sprzedaje swój dział produkcji lotniczej i rozwiązuje w ten sposób problem dalszych wydatków na jej finansowanie. Opracowanie samolotów C Series kosztowało Bombardiera 6 mld dol., a po wejściu Airbusa do projektu i zwiększeniu liczby zamówień firma potrzebowała większych środków na rozwijanie produkcji. W latach 2020–21 chodziło o kwotę 700 mln dol., a wycofanie się Bombardiera z lotniczego przedsięwzięcia oznacza, że firma nie będzie musiała uczestniczyć w tych wydatkach. Według danych finansowych opublikowanych przez Bombardiera w czwartek, w ostatnim kwartale 2019 r. firma miała 1,6 mld dol. strat.
Airbus znalazł się w kanadyjskim projekcie, gdy władze USA nałożyły wysokie cła na samoloty produkowane poza Stanami. Bombardier podpisał porozumienie z europejskim Airbusem, a samoloty Bombardiera, liczące od 100 do 150 miejsc, uzupełniły ofertę Airbusa, który ma swoje zakłady w Mobile w stanie Alabama. Bombardier podaje, że 70% spodziewanego wzrostu rynku lotniczego w nadchodzących latach to właśnie zamówienia na samoloty wąskokadłubowe.
Prezes Bombardiera Alain Bellemare przekazał, że “transakcja wspiera starania o poprawienie struktury kapitałowej i kończy nasze strategiczne wyjście z lotnictwa komercyjnego”. Bombardier utrzymuje produkcję samolotów dyspozycyjnych, chociaż “The Wall Street Journal” pisał niedawno, że kanadyjska firma rozważa sprzedaż tej części swojej działalności amerykańskiej Textron Inc., producentowi Cessny.

Już po pierwszej fazie przejęcia programu C Series, Airbus zmienił nazwę samolotów Bombardiera na Airbus A220
Szef Airbusa Guillaume Faury podkreślił, że umowa oznacza utrzymanie miejsc pracy w Quebecu. Premier prowincji Francois Legault wyraził zadowolenie z faktu, iż wysoko wykwalifikowani pracownicy zachowają miejsca pracy. Dodał, że “decyzja przemysłowego giganta, takiego jak Airbus, w sprawie większego zaangażowania się w Quebecu” zwiększy zainteresowanie innych dużych inwestorów. Zadowolone są również związki zawodowe, bo umowa oznacza utrzymanie w Quebecu 3,3 tys. miejsc pracy.
Następną decyzją Bombardiera może być sprzedaż Bombardier Transport, czyli części firmy, która produkuje m.in. wagony kolejowe i metra. Informację podała najpierw francuska platforma informacyjna BFM, wskazując, że zarząd francuskiego Alstomu przygotowuje się do złożenia formalnej oferty o wysokości ponad 10 mld dolarów.
Informacje te u swoich źródeł potwierdził następnie niemiecki dziennik ekonomiczny “Handelsblatt”. Alstom miałby kupić 70% Bombardier Transport. Posiadane przez fundusz emerytalny prowincji Quebec (Caisse de depot et placement du Quebec) 30% udziałów producenta wagonów miałoby zostać zamienionych na udziały w Alstomie.
Więcej – TUTAJ.
Już po pierwszej fazie przejęcia programu C Series, Airbus zmienił nazwę samolotów Bombardiera na Airbus A220.