Blokada przejścia granicznego Rainbow Bridge w Niagara Falls
Blokada przejścia granicznego Rainbow Bridge w Niagara Falls
Już nie tylko kanadyjskie koleje i szlaki kolejowe stały się zakładnikami protestujących przeciwko budowie rurociągu gazowego w Kolumbii Brytyjskiej. Nowa erupcja gniewu na działania rządu wybuchła na Rainbow International Bridge w Niagara Falls, gdzie około 200 osób zablokowało ruch na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi.
Demonstracja rozpoczęła się około 14.00. w pobliżu autostrady 420 i Stanley Avenue, skąd protestujący pomaszerowali w kierunku wejścia do mostu skutecznie blokując ruch na granicy.
Protestujący przynieśli tablice z napisami, które mówiły, że: „Pojednanie jest martwe” i „Jesteśmy z Wet’suwet”.
Organizator wydarzenia, Sean Vanderklis powiedział, że chociaż protesty plemienia Wet’suwet rozpoczęły się jako spór ekologiczny, to problem daleko „wykracza poza tę kwestię”.
– Chodzi o prawa i suwerenność rdzennych ludów tej ziemi. Chcemy przypomnieć rządowi, że ponoszą oni wobec nas prawną odpowiedzialność – powiedział Vanderklis – Nie mogą deptać naszych praw. Nie mogą wejść i nałożyć nakazów bez właściwej konsultacji.
– Druga kwestia to samostanowienie – dodał Vanderklis – Rząd musi powróć do stołu negocjacyjnego i rozmawiać z ludźmi Wet’suweten. Chcemy wolności wyboru.
Vanderklis dodał, że demonstracja odbyła się w odpowiedzi na doniesienia, że Royal Canadian Mounted Police (RCMP) blokuje dojście reporterom do terenów Wet’suwet w Kolumbii Brytyjskiej uniemożliwiając im zrobienie medialnych relacji z pierwszej ręki.
Niedzielny protest miał miejsce dzień po tym, jak setki demonstrantów zablokowało pociągi jadące na zachód i na północ przez Macmillan Yard w Vaughan.
W całym kraju wybuchły demonstracje po tym, jak Royal Canadian Mounted Police (RCMP) zjawiła się na terytorium Wet’suweten i aresztowała protestujących.
Głównym punktem spornym jest trasa gazociągu GasLink, która wiedzie przez terytorium plemienia Wet’suwet. Chociaż Coastal GasLink ma umowy z większością rad plemiennych, jedynie wodzowie Wet’suwet nie wyrazili zgody na budowę gazociągu.
Federalny minister ds. usług lokalnych Marc Miller powiedział, że nastąpił „niewielki postęp” po rozmowach z przedstawicielami plemienia Mohawk w sobotę. Powiedział także, że nie wierzy, że wysłanie policji w celu rozbicia blokady Tyendinaga będzie skuteczne.
– Moja rada dla kolegów z rządu polega na przekonaniu, że musimy dojść do pokojowego rozwiązania sporu. Potrzebny jest dialog – powiedział minister.