Kanadyjczycy znaleźli srebro i miedź w Polsce
Kanadyjczycy znaleźli srebro i miedź w Polsce
W województwie lubuskim odkryto nowe złoża miedzi i srebra. Znaleźli je Kanadyjczycy, ale swoje plany wobec złóż mają też Polacy. Wartość złóż wynosi ok.60 miliardów dolarów. Odkrycie może być źródłem dużych przychodów dla kraju i regionu. Złoże odkryto w okolicach Nowej Soli i Zielonej Góry.
Złoża znalazła kanadyjska firma, ona też chce zbudować kopalnię ale nie wiadomo czy polskie władze dadzą inwestorowi zielone światło, gdyż byłaby to konkurencja dla KGHM-u Polskiej Miedzi, a ponadto wszystkie złoża są własnością państwa. Miedź i srebro kryje się prawie 2 kilometry pod ziemią. Zanim jednak kanadyjska firma mogłaby je wydobywać, musi załatwić szereg zgód, a start budowy kopalni mógłby nastąpić w ciągu pięciu lat. Polskie ministerstwo klimatu nie odpowiada jednak, czy Kanadyjczycy dostaną zgodę na budowę.
– Kto je będzie wydobywał, to chyba dla nas ma drugorzędne znaczenie, dlatego że podatki dla kopalni są gigantyczne. Polska będzie miała gigantyczne korzyści i zyski – mówi były prezydent Nowej Soli, a obecnie senator niezależny Wadim Tyszkiewicz.
To nie pierwsza planowana kopalnia w województwie lubuskim. Niedaleko granicy z Niemcami (Gubin-Brody) PGE szykowała się do wydobycia węgla ale mieszkańcy protestowali przeciw przesiedleniom i inwestycja nie ruszyła. W przypadku miedzi nowoczesna kopalnia nie będzie miała wpływu na ekologię czy środowisko naturalne, jak kopalnia chociażby węgla brunatnego i nie wchodzi w grę przesiedlanie ludności.