Koronawirus w Kanadzie: 13 chorych (chronologia zdarzeń)
Koronawirus w Kanadzie: 13 chorych (chronologia zdarzeń)
Do 13 zdiagnozowanych przypadków wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem COVID-19 w Kanadzie, z czego siedem osób znajduje się w Kolumbii Brytyjskiej, a sześć w Ontario.
Groźny wirus spowodował śmierć już 2810 osób i rozprzestrzenił się na ponad 50 państw. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do około 82.5 tys. Największa epidemia ma nadal miejsce w Chinach (2641 zgonów), a poza Chinami we Włoszech (zwłaszcza w północnych regionach) i w Iranie.
W Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia, zaś w Kanadzie – jak dotąd 13.
Oto chronologia zdarzeń w kanadyjskich zmaganiach z koronawirusem:
25 stycznia 2020: Mężczyzna po pięćdziesiątce, który przybył do Toronto z epicentrum epidemii w chińskim Wuhan, stał się pierwszym przypadkiem nowego koronawirusa w Kanadzie. Mężczyzna zadzwonił pod numer 911, gdy tylko zachorował ze stosunkowo niewielkimi objawami i został umieszczony w izolacji w szpitalu Sunnybrook w Toronto.
26 stycznia 2020: Żona wspomnianego powyżej mężczyzny stała się drugim przypadkiem. Kobieta jest trzymana w izolacji domowej.
27 stycznia 2020: National Microbiology Lab w Winnipeg potwierdza, że człowiek poddany kwarantannie w Sunnybrook Hospital to pierwszy udokumentowany przypadek nowego koronawirusa w Kanadzie.
28 stycznia 2020: Służba zdrowia w Kolumbii Brytyjskiej lokalizuje mężczyznę po czterdziestce z konowirusem, który wraca do zdrowia w swoim domu w Vancouver. Mężczyzna często podróżował do pracy w Chinach i dobrowolnie poddał się izolacji po powrocie.
31 stycznia 2020: Potwierdzono trzeci przypadek w Ontario. Studentka uniwersytetu w London podróżowała do dotkniętego chorobą regionu w Chinach. Początkowo uzyskała wynik negatywny na obecność wirusa, ale kolejny test w laboratorium w Winnipeg był pozytywny, choć objawy były niewielkie.
4 lutego 2020: Kolejny potwierdzony przypadek w B.C. – kobiety, która odwiedzała rodzinę w chińskiej prowincji Hubei. Pozostaje w izolacji w swoim domu.
6 lutego 2020: Dwa nowe przypadki COVID-19, dwóch osób z tego samego gospodarstwa domowego.
12 lutego 2020: Lekarze potwierdzają, że studentka z London nie jest już nosicielką wirusa. Oznacza to pierwszy przypadek wyleczenia w Kanadzie.
14 lutego 2020: Kolumbia Brytyjska ogłasza piąty przypadek w prowincji – to kobieta po trzydziestce, która niedawno wróciła z prowincji Hubei.
20 lutego 2020: Koronawirus zdiagnozowany u kobiety, która niedawno wróciła z Iranu. Jest pierwszą osobą w kraju, u której znaleziono chorobę, mimo iż nie odwiedzała Chin.
23 lutego 2020: W Toronto znaleziono nowy, czwarty przypadek koronawirusa – u kobiety przybyłej kilka dni wcześniej z Chin.
24 lutego 2020: U siódmej osoby w B.C. zdiagnozowano koronawirusa. Mężczyzna po czterdziestce miał bliski kontakt z kobietą, będącą przypadkiem nr 6.
26 lutego 2020: Ontario ogłasza piątą diagnozę w prowincji, u kobiety w wieku 60 lat, która niedawno wyjeżdżała do Iranu. Iran przeżywa obecnie jedną z najgorszych epidemii poza Chinami, w której zarażonych jest 254 osób, a 26 nie żyje.
27 lutego 2020: Ontario potwierdza szósty przypadek COVID-19 w prowincji -u mężczyzny po sześćdziesiątce, będącego mężem pacjentki nr 5.
Koronawirus w Kanadzie według danych rządowych – TUTAJ.
– W epidemii koronawirusa nadeszła decydująca chwila – powiedział dziś dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. – Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię. Przez dwa ostatnie dni liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w pozostałej części świata przekroczyła liczbę nowych przypadków w Chinach. W ciągu ostatnich 24 godzin siedem krajów po raz pierwszy zgłosiło wykrycie koronawirusa. Epidemie Covid-19 w Iranie, Włoszech i Korei Południowej pokazują, do czego zdolny jest koronawirus. To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia – powiedział szef WHO.
Wezwał także kraje do zdwojenia wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania wirusa.
“Szybko rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa będzie miała wyraźny wpływ na globalny wzrost gospodarczy, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy prawdopodobnie obniży swoją prognozę wzrostu” – poinformował dziś rzecznik MFW.