Co drugi Kanadyjczyk zachoruje na raka
Co drugi Kanadyjczyk zachoruje na raka
Rosnąca populacja ludzi starszych wiekiem w Kanadzie oznacza więcej zachorowań na raka – przekonują wyniki nowych badań, przeprowadzonych przez dr. Leah Smith z Canadian Cancer Society i jej współpracowników.
Badania, opublikowane dziś w “Canadian Medical Association Journal” mówią, że wraz ze wzrostem i starzeniem się populacji rak płuc, piersi, jelita grubego i prostaty będzie stanowić połowę wszystkich nowych przypadków wykrytych w tym roku, przy czym rak płuc będzie wciąż główną przyczyną śmierci. Mimo iż liczba zgonów w przypadku 4 głównych nowotworów spadła na przestrzeni lat, śmiertelność z powodu raka trzustki wciąż pozostaje taka sama.
Ogólnie rzecz biorąc, rak pozostaje główną przyczyną zgonów w Kanadzie, a wskaźniki zachorowalności i śmiertelności są wyższe we wschodnich prowincjach kraju, ze względu na czynniki ryzyka, takie jak palenie, a także na różnice w gromadzeniu danych.
Zdaniem dr Smith, z powodu poprawy programów rzucania palenia, generalnie zmniejszyła się częstość występowania raka płuc, szczególnie wśród mężczyzn.
Health Canada wyznaczyła minimalne kryteria wiekowe przy zakupie wyrobów tytoniowych na 18 lat, ale niektóre prowincje, w tym Kolumbia Brytyjska i Ontario, podniosły je do 19 lat. W całym kraju trwają jednak wysiłki o podniesienie minimalnego wieku aż do 21 lat, co udało się już na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie podwyższony wiek obowiązuje od niedzieli.
Główną przyczyną raka płuc wśród osób niepalących jest narażenie na radon – bezbarwny i bezwonny radioaktywny gaz, przedostający się z gleby do wielu budynków jako produkt rozpadu radu, który z kolei powstaje z obecnego w przyrodzie w sporych ilościach uranu. Canadian Cancer Society szacuje, że około 3.300 zgonów rocznie wiąże się z właśnie z tym gazem (w sprzedaży są odpowiednie zestawy testujące jego obecność w mieszkaniu.)
Ostrzeżenie rządowe przed radonem – TUTAJ.
Według badań dr Smith, tuż po paleniu tytoniu drugim czynnikiem rakotwórczym (ważniejszym niż brak aktywności fizycznej) staje się nadwaga. Powiązana ze wskaźnikiem masy ciała (25 lub więcej), sprzyja powstawaniu co najmniej 13 różnych rodzajów raka, w tym postmenopauzalnego raka piersi, jelita grubego, przełyku, nerek, wątroby, jajników, żołądka, tarczycy i macicy.
W świetle najnowszych badań oczekuje się, że u prawie połowy Kanadyjczyków w pewnym momencie życia zostanie zdiagnozowany rak.
Nowotwór 2020 w liczbach:
– W Kanadzie zostanie zdiagnozowanych około 225.800 nowych zachorowań na raka.
– Około 29.800 przypadków będzie rakiem płuc, a 27.400 przypadków to rak piersi.
– Najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn będzie rak prostaty (jedna na 5 diagnoz).
– Przewiduje się, że w tym roku umrze na raka około 83.300 osób.
Więcej – TUTAJ.