Kanada na skraju recesji? Wirus rozkłada gospodarkę i finanse
Kanada na skraju recesji? Wirus rozkłada gospodarkę i finanse
Analitycy z banku RBC przewidują, że wskutek epidemii Kanada doświadczy wkrótce recesji gospodarczej.
Pojawienie się ognisk choroby z setkami chorych spowodowało znaczące spadki na giełdach całego świata, w tym rekordowe w skali kilku lat. Na to nałożył się konflikt między OPEC i Rosją skutkujący 9 marca największym jednodniowym spadkiem cen ropy naftowej od 30 lat, co z kolei spowodowało kolejne silne spadki notowań na giełdach światowych. Mocno traciły w czwartek również giełda torontońska.
Na New York Stock Exchange wstrzymano obrót akcjami po kwadransie, w ciągu którego akcje straciły 7% wartości. W ciągu pierwszych 9 dni marca 2020 akcje notowane na giełdach całego świata straciły na wartości 9 bilionów dolarów amerykańskich.
Paniczną wyprzedaż tylko lekko wyhamowała obietnica Fedu mówiąca, że zwiększy codzienne operacje repo powyżej poziomu 500 mld dolarów.
Dow Jones Industrial stracił w czwartek aż 10 proc., czyli ponad 2,3 tys. pkt. S&P 500 spadł o 9,5 proc. (oficjalnie wchodząc w rynek “niedźwiedzia”) a Nasdaq Composite o 9,4 proc.
Czwartkowa przecena była, licząc w procentach, największa na Wall Street od 1987 r. (19 października 1987 r. Dow Jones stracił aż 22 proc.). Dow Jones znalazł się najniżej od wiosny 2017 r. Od początku 2020 r. spadł już o prawie 26 proc.
Kanadyjski indeks S&P/TSX spadł o ponad 12 proc. Brazylijski indeks Bovespa runął natomiast aż o 15 proc.
W przyszłym roku Kanadę czeka recesja, ponieważ gospodarka będzie zrujnowana przez epidemię COVID-19 i gwałtowny spadek cen ropy – prognozuje Royal Bank of Canada. Według ekonomistów z tego banku, gospodarka Kanady będzie rosła w rocznym tempie 0,8% w pierwszym kwartale. RBC przewiduje w drugim kwartale roczny spadek o 2,5%, a w trzecim o 0,8%. Dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu uznaje się za recesję.
Z kolei bank CIBC prognozuje, że gospodarka skurczy się o 3% w drugim kwartale i 3,4% w trzecim kwartale, po czym odbije się i powróci do wzrostu w ostatnich trzech miesiącach roku. Bank twierdzi, że bodźce fiskalne i monetarne złagodzą negatywne skutki.
Bank centralny Kanady ogłosił, że jest nieustannie zaangażowany w zapewnianie płynności niezbędnej do sprawnego funkcjonowania kanadyjskiego systemu finansowego. Bank centralny w ubiegłym tygodniu obniżył zdecydowanie stopy procentowe, aby zapewnić amortyzację gospodarce Kanady wobec skutków epidemii COVID-19.
Więcej – TUTAJ.
Oraz – TUTAJ.