“Jeśli coś musimy zamknąć, to zamkniemy to”
“Jeśli coś musimy zamknąć, to zamkniemy to”
W związku z pandemią koronawirusa, dziś o godz. 11:00 wystąpił na konferencji prasowej premier Ontario Doug Ford,
Premier mówił w Queen’s Park przede wszystkim o sposobach ochrony pracowników w prowincji. Obecna była także minister zdrowia Christine Elliot, wicepremier i minister zdrowia Rod Phillips oraz minister pracy i szkoleń Monte McNaughton.
Premier Ford stwierdził, że jego rząd opracowuje właśnie przepisy mające na celu ochronę pracowników zagrożonych utratą pracy. Minister Monte McNaughton dodał, że nowe przepisy zmieniają standardy zatrudnienia, aby chronić pracowników objętych kwarantanną i leczeniem przed utratą pracy. Mają obowiązywać „tak długo, jak długo będzie trwała choroba”.
Z kolei Rod Phillips, minister finansów Ontario stwierdził, że zamiast ogłosić 25 marca pełny budżet, prowincja opublikuje jeszcze w marcu jego aktualizację pod względem gospodarczym. – Uważamy, że jak dotąd palącą rzeczą jest ustalenie jasnego plan na następny rok – powiedział Phillips dodając, że pełny budżet zostanie przedstawiony dopiero jesienią.
– Rzeczywistość wygląda tak, że przed nami stoją wzburzone wody, ale wspólnie poradzimy sobie. To niespotykane czasy, ale w takich trudnych czasach dużo się uczymy – mówił premier Ford. – Jeśli musicie przejść do izolacji, nie stracicie swojej pracy. Jeśli jesteście rodzicami i musicie zostać w domu, aby opiekować się dziećmi, nie stracicie pracy.
Nowe przepisy będą obowiązywać z mocą wsteczną, aby objąć każdą osobę dotkniętą wirusem po 25 stycznia, kiedy to w prowincji pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa.
Zapytany o to, co jeszcze zostanie zamknięte w prowincji, premier Ford odpowiedział: – Wszystko jest brane pod uwagę. Jeśli główny lekarz prowincji powie nam, że coś musimy zamknąć, to zamkniemy to.
Dodał przy tym, że byłby za zamknięciem granic dla „gości z zewnątrz” ale jest za kontynuowaniem wymiany handlowej. – Musimy utrzymywać łańcuch dostaw – powiedział Ford. – Zresztą zamknięcie granic jest oczywiście decyzją rządu federalnego.
Ford prosił o nie uleganie gorączce panicznych zakupów w sklepach, gdyż osobiście rozmawiał z ogromną większością ważnych detalistów z Ontario, którzy zapewnili go, że dostawcy są w stanie poradzić sobie z popytem. Nie potwierdził czy po March Break prowincja rozważa dalsze zamknięcie szkół „na czas nieokreślony”, tak jak to zrobiły władze Alberty.
Minister zdrowia Christine Elliot, zapytana o wdrażanie ścisłych środków zaradczych, takich jak np. zamykanie barów i restauracji, odpowiedziała, że władze postąpią tak, jak zaleci im główny lekarz prowincji. – Rozważamy wszystkie te środki – powiedziała minister Elliott.
Z własnym oświadczeniem wystąpił dziś również burmistrz Toronto John Tory, który zapowiedział m. in. utworzenie specjalnej grupy zadaniowej ds. wsparcia gospodarczego, która ma przeciwdziałać zapaści gospodarczej miasta. Grupa ta „określi natychmiastowe i długoterminowe strategie ożywienia gospodarczego dla mieszkańców i przedsiębiorstw, koncentrując się na wspieraniu tych segmentów gospodarki, na które COVID-19 ma największy wpływ”.
Miasto wydłuży o 30 dni okres karencji dla podatków i innych płatności firm wobec City of Toronto. Utworzony też zostanie znaczący fundusz na nieprzewidziane wydatki, które ma wesprzeć najbardziej dotknięte firmy i grupy ludności. Miasto ma także poszerzyć zakres usług doradczych dla małych firm, aby mogły pokonać kryzys.
„Ontario nie rozważa obecnie blokad w odpowiedzi na COVID-19” – napisał wcześniej na Twitterze Prabmeet Sarkaria, minister ds. drobnego biznesu w Ontario. Premier Doug Ford retweetował ten komentarz dodając, że Ontaryjczycy powinni upewnić się, że uzyskują informacje z wiarygodnych źródeł.
Trzydziestu menedżerów z największych firm w Kanadzie wezwało kanadyjską społeczność biznesową, aby powolne rozprzestrzenianie wirusa było dziś ich jedynym priorytetem. Ogłosili to w liście otwartym opublikowanym w “The Globe and Mail”. Wzywa się firmy do zakazania wszelkich nieistotnych podróży służbowych, umożliwienia pracownikom pracy z domu, zapewnienia świadczeń z tytułu choroby oraz do odwołania wszelkich imprez w zakładach pracy.
Prowincja Ontario zgłosiła dzisiaj kolejne 32 przypadki zachorowań, podczas gdy pełna liczba zachorowań wynosi 177 (w tym 5 wyzdrowień). W całej Kanadzie choruje 339 osób. Liczby te rosną z dnia na dzień.
O 13:00 w Ottawie przemawiał premier Kanady – Justin Trudeau.
Więcej – TUTAJ.