Granica ze Stanami częściowo zamknięta
Granica ze Stanami częściowo zamknięta
Kanada i USA porozumiały się w sprawie zamknięcia wspólnej granicy, aby spowolnić rozwój epidemii koronawirusa. Ogłosił to premier Justin Trudeau w wystąpieniu ze swej rezydencji w Rideau Cottage w Ottawie. Wcześniej uprzedził go na Twitterze prezydent USA Donald Trump.
Taka decyzja oznacza, że przejazd przez granicę ze Stanami jest niemożliwy dla wszystkich z wyjątkiem Kanadyjczyków powracających do kraju. Granica zamknięta będzie dla chcących ją pokonać z “nieistotnych powodów” (ang. non-essential travel). “Snowbirds”, jako mieszkańcy Kanady zimujący na południu Stanów również mogą powracać do kraju. Dozwolony nadal będzie przewóz niezbędnych towarów.
– Prawie 200.000 osób przekracza tę granicę każdego dnia, a ten ruch graniczny, jest dosłownie linią ratunkową zarówno dla Kanadyjczyków, jak i Amerykanów po obu stronach tej granicy – powiedziała wicepremier Chrystia Freeland. – Dzięki kierowcom ciężarówek dostajemy artykuły spożywcze, podobnie jak bardzo pilnie potrzebne środki medyczne i leki.
Tymczasem kolejni kanadyjscy przewoźnicy lotniczy zawieszają swoje połączenia, jest wśród nich WestJet i Porter Airlines.
Już w poniedziałek Kanada zamknęła swoje granice dla osób bez kanadyjskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu. Jedynymi wyjątkami są dyplomaci, załogi samolotów, bezpośredni członkowie rodzin Kanadyjczyków. Informując o tej decyzji, premier Kanady Justin Trudeau powiedział wówczas, że przekraczanie granicy jest wciąż możliwe dla osób z paszportem USA. Nie wykluczył jednak zamknięcia granicy także dla obywateli amerykańskich.
We wtorek władze Kolumbii Brytyjskiej, ogłaszając stan zagrożenia epidemicznego, zaapelowały, by mieszkańcy USA nie wybierali się do tej prowincji. Kanada zwiększyła kontrole graniczne, a samoloty rejsów międzynarodowych mogą lądować tylko na 4 lotniskach w Toronto, Montrealu, Vancouver i Calgary. Osoby, u których widoczne są objawy zachorowania, nie są wpuszczane do samolotów w rejsach do Kanady.
Rząd federalny ogłosił też specjalny, kolejny pakietu pomocy o wartości ponad 27 mld dolarów. Pomoc polegać będzie m.in. na dodatkach do zasiłków dla bezrobotnych i firm ponoszących straty, a także na bezpośrednim wsparciu dla osób, które nie mogą zasiłków otrzymać (napiszemy o tym już wkrótce).
17 marca decyzję o zamknięciu granic na 30 dni ogłosiła Unia Europejska.
W USA jak dotąd wykryto 6509 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. 115 osób zmarło tam w wyniku zarażenia się wirusem.
W Kanadzie wirusem zaraziło się ponad 600 osób, wiele z nich przebywało wcześniej w Stanach. Stwierdzono już 8 przypadków śmiertelnych Covid-19 – choroby wywoływanej przez koronawirusa.