Parlament Kanady zatwierdził pakiet pomocowy
Parlament Kanady zatwierdził pakiet pomocowy
Izba Gmin Parlamentu Kanady zatwierdziła dziś nadzwyczajne ustawodawstwo, które ma pozwolić na użycie pakietu pomocowego o wartości 82 miliardów dolarów w celu pokonania kryzysu związanego z pandemią COVID-19 (pod nazwą COVID-19 Emergency Response Act).
Po przegłosowaniu olbrzymiego projektu ustawy rząd liberalny wprowadzi w życie odpowiednie przepisy prawne.
Wprawdzie prace Parlamentu zostały zawieszone aż do 20 kwietnia ale deputowani zbierają się i głosują w nadzwyczajnych przypadkach. Po całym dniu i większości nocy intensywnych negocjacji tylko niewielka, niezbędna dla kworum liczba posłów, rozsadzonych co 2 metry, debatowała nad ustawą do wczesnych godzin porannych, a głosowanie odbyło się wkrótce potem.
Wcześniej konserwatyści zgłaszali sprzeciw wobec tego, co określili jako „liberalną grabież władzy”, nie zgadzając się z tymi punktami ustawy, które nadają rządowi w Ottawie jeszcze silniejsze uprawnienia. Zwłaszcza z tymi, które pozwalają mu przez następne 21 miesięcy bez zgody Parlamentu dokonywać wydatków, zaciągać pożyczki czy zmieniać poziomy opodatkowania. Jednak, jak podkreślił przywódca konserwatystów Andrew Scher: – “Jakiekolwiek dyskusje o wzroście rządowej władzy nie powinny przeszkadzać w przekazywaniu tak bardzo potrzebnej pomocy. Kanadyjczycy na nas liczą”.
Ostatecznie ustawa zawiera między innymi elementy zwiększające fundusz ubezpieczenia pracowniczego od bezrobocia, opóźnia terminy podatkowe, podnosi federalne zabezpieczenia depozytów w przypadku upadłości banków i przeznacza na rzecz prowincji dodatkowe setki milionów dolarów na opiekę zdrowotną. Ponadto ustawa nadaje federalnym ministrom zdrowia i finansów uprawnienia do zatwierdzania wszelkich wydatków „potrzebnych do zrobienia czegokolwiek”, w celu zwalczania zagrożenia zdrowia publicznego.
Podczas konferencji prasowej udzielonej przed swoją rezydencją, premier Justin Trudeau zapewniał, że jego rząd stara się zbalansować dwie rzeczy: potrzebę szybkiego działania i potrzebę odpowiedzialności wobec Parlamentu.
– To niecodzienna sytuacja, wymagająca od rządu wyjątkowej elastyczności i szybkości reakcji, aby pomóc Kanadyjczykom i zareagować na sytuację, która zmienia się z dnia na dzień – mówił premier Trudeau. – Mamy więc i działający Parlament, i opozycję, która wykonuje swoje zadanie, upewniając się, że podejmujemy właściwe kroki.
Szef rządu powiedział, że rząd negocjował „do ostatniej chwili”, aby znaleźć sposób na zapewnienie mu sprawności potrzebnej do szybkiego przekazania pieniędzy w ręce Kanadyjczyków, przy “jednoczesnym zachowaniu naszych instytucji demokratycznych i wartości, które są dla nas wszystkich tak ważne”.
W rzeczywistości projekt ustawy potrzebował poparcia tylko jednej partii aby trafić do Izby Gmin, ale jednocześnie wymagał poparcia każdego z obecnych posłów, aby przegłosować go w ciągu jednego dnia, jak chcieli tego liberałowie.
Po uchwaleniu ustawy, Andrew Scheer opublikował oświadczenie podkreślające znaczenie środków nadzoru ujętych w ostatecznie wynegocjowanym projekcie, w tym skrócenia okresu specjalnych uprawnień rządu i wymogu regularnych raportów na temat wydatków przed komisjami Izby Gmin.
Więcej – TUTAJ.
Rząd federalny zarządził dzisiaj przymusową, 14-dniową kwarantannę dla wszystkich powracających do Kanady podróżnych. Jej naruszenie grozi poważnymi grzywnami, a nawet aresztowaniem.
Granica Kanady z USA, mimo że jest zamknięta dla “zbytecznych podróży”, jest nadal otwarta dla ruchu towarów, pracowników przygranicznych lub studentów z wizami. Jednak niezbędni pracownicy, którym wolno przekraczać granicę nie będą podlegać przymusowi kwarantanny.
W Ontario zgłoszono dziś aż 100 nowych przypadków COVID-19, co zwiększyło łączną liczbę zachorowań w naszej prowincji do 688, w tym 9 zgonów. Jest to najwyższy dzienny wzrost aktywnych przypadków zachorowań od chwili wybuchu epidemii.
Według najnowszych danych laboratoria szpitalne były w stanie przeprowadzić dotąd prawie 3 tys. testów, ale zaległości sięgają 11 tysięcy testów z powodu znacznego wzrostu liczby osób zgłaszanych do przetestowania.
Według minister zdrowia Christine Elliott, prowincja pracuje nad stworzeniem zdolności do przeprowadzania 5000 testów dziennie, ale komplikuje to globalny niedostatek takich komponentów, jak np. specjalne pałeczki do wykonywania wymazów z nosa.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że nowym epicentrum globalnej pandemii stają się Stany Zjednoczone (56 tys. potwierdzonych zachorowań), a zwłaszcza Nowy Jork i okolice.