Co z czynszami 1 kwietnia?
Co z czynszami 1 kwietnia?
Ponieważ skutki gospodarcze pandemii COVID-19 odczuwa cała Kanada, kolejna fala problemów nastąpi w ciągu najbliższego tygodnia, kiedy to przypadnie najemcom opłata czynszowa za kwiecień. Tymczasem dziesiątki tysięcy mieszkańców znalazło się bez pracy.
– Przypomina mi to film„ Mission: Impossible”, w którym coś tyka, tyka, tyka, czas jest odliczany i ktoś musi usiłuje ocalić dzień, zanim wszystko wybuchnie – mówi William Blake, właściciel budynku mieszkalnego, przemawiając na forum Ontario Landlords Association. – Tak właśnie wielu lokatorów i właścicieli odczuwa zbliżający się termin 1 kwietnia.
Grupy reprezentujące zarówno interesy dla właścicieli, jak i lokatorów wzywają rządy federalne i prowincjonalne do zaoferowania pewnych ulg jeszcze przed 1 kwietnia. Grupy kilku stowarzyszeń najemców zaapelowały do rządów o wprowadzenie zakazów eksmisji z powodu braku płatności i pomoc finansową dla lokatorów.
Kolumbia Brytyjska już zawiesiła eksmisje i zaoferowała miesięczny rabat w wysokości 500 dol. podczas pandemii. Zakazy eksmisji wprowadzono też w Ontario, Manitobie, Nowej Szkocji, Quebecu, na Wyspie Księcia Edwarda i na Terytoriach Północno-Zachodnich. Saskatchewan nie poszło tą drogą.

Najnowsza analiza rynku mieszkań czynszowych sugeruje, że osoba utrzymująca się z płacy minimalnej może sobie pozwolić na czynsz tylko w nielicznych miejscach w całym kraju i rodzi pytania dotyczące obiecanego federalnego dodatku do czynszu (federal rent supplement).
Ponadto w wielu miastach Kanady pojawiły się oddolne ruchy, wzywające najemców do wstrzymania opłat czynszowych – albo z konieczności, albo w odruchu solidarności z tymi, którzy nie mogą związać końca z końcem. Uważają oni, że mieszkańcy nie powinni być zmuszani do tego, aby stosować pierwszeństwo dla spłat czynszu czy hipotek podczas gdy mają problem z wyżywieniem siebie i swoich rodzin.
Premier Justin Trudeau zapowiedział już w poniedziałek, że urzędnicy federalni szukają sposobów na zdobycie środków wsparcia i dla właścicieli, i dla lokatorów. Jak twierdzi portal CP24, o najmniej sześć kanadyjskich prowincji dąży do wprowadzenia gwarantowanych dopłat do czynszów aby zapobiec masowym eksmisjom. Jednak zdaniem niektórych właścicieli lokali mieszkalnych, odgórne wprowadzanie zakazu eksmisji tylko opóźnia ich nieuchronną falę, ponieważ właściciele również potrzebują pieniędzy na opłacenie podatków, hipotek i kosztów konserwacji.
Więcej – TUTAJ.