550: nowy szczyt dzienny zachorowań w Ontario
550: nowy szczyt dzienny zachorowań w Ontario
Władze prowincji Ontario odnotowały 550 nowych potwierdzonych przypadków COVID-19, co jest największym jak dotąd jednodniowym wzrostem zachorowań w prowincji.
Poprzedni taki rekord Ministerstwo Zdrowia odnotowało 3 kwietnia – 462 przypadki.
Wzrostowi liczby zachorowań towarzyszył również wzrost liczby zgonów w prowincji, potwierdzono kolejne 21 ofiar śmiertelnych wśród osób zarażonych wirusem, co zwiększa liczbę ofiar w prowincji do 174.
Podczas gdy liczba osób hospitalizowanych z wirusem nieznacznie spadła ostatnio (z 614 do 605), na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest o 13 osób więcej (246) niż wczoraj i o 8 pacjentów więcej na respiratorach (195).
Tymczasem zaległości w przeprowadzanych testach wśród oczekujących na wyniki wydają się ponownie rosnąć po tym, jak prowincja praktycznie wyeliminowała je w ostatnich dniach.
W pewnym momencie liczba ta zbliżyła się do 11.000, ale zdołano ją obniżyć do 329, zanim znów zaczęła rosnąć w tym tygodniu. Obecnie wynosi 1102 zaległych próbek.
We wtorek minister zdrowia Christine Elliot powiedziała dziennikarzom, że prowincja ma zdolność do przeprowadzenia około 14 tys. testów dziennie, ale w rzeczywistości do tego nie dochodzi. I tak np. w ciągu ostatnich 24 godzin przetestowano zaledwie 3237 osób. Był to wzrost w stosunku do 2568 osób przetestowanych w ciągu poprzedniej doby, ale pod względem tempa Ontario pozostaje w tyle za wieloma innymi prowincjami. Na przykład Quebec przetestował już ponad 100,000 osób, mimo, że ma o połowę mniejszą populację niż Ontario.
Dane opublikowane dzisiaj przez prowincję obejmują 7 nowych zgonów mieszkańców domów seniora, co zwiększa całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych mieszkańców tych placówek do 76. Dane wskazują również, że po raz pierwszy w Ontario, jeden ze zgonów przypisywanych wirusowi wydarzył się u osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Dotychczas 2/3 wszystkich zgonów (104) dotyczyło osób w wieku 80 lat lub starszych, a kolejne 60 miało miejsce u osób w wieku 60-79 lat, natomiast w przedziale 40-59 lat zmarło 9 osób.
Dotąd w całej prowincji potwierdzono 5.276 zachorowań (w tym zarówno przypadki wyzdrowienia i zgony), a w “polskiej” Mississaudze – 378.
Prof. Tara Moriarty z wydziału medycyny Uniwersytetu w Toronto, wystosowała petycję wzywającą do zwiększenia zakresu testowania. Powiedziała, że krok ten jest kluczowy dla ograniczenia pandemii i jej wpływu na system opieki zdrowotnej.
– Skutki opóźnień w testowaniu powiększają skalę problemów dla najbardziej zagrożonych społeczności, zwłaszcza seniorów w domach opieki długoterminowej. Testy takie powinny się tam masowo przeprowadzić już w ubiegłym tygodniu – mówi prof. Moriarty. – To bardzo duży problem.
Więcej – TUTAJ.
Podejrzewasz, że zachorowałeś (łaś)? Sprawdź swoje objawy – TUTAJ.